Türk Medya Hukukunda yazılı ve görsel-işitsel eserler bakımından cezai ve hukuki sorumluluk
Criminal and civil liability for written and audio-visual works in Turkish Media Law
- Tez No: 649896
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Medya Hukuku tarihte sadece yazılı eserler yönüyle karşımıza çıkmış olup, modernleşme ile beraber hayatımıza radyo-televizyonun dâhil olması ve yakın geçmişte internetin de hayatımızın büyük bir parçası haline gelmesi ile beraber yazılı eserlerin yanı sıra görsel-işitsel eserlerle birlikte günümüze ulaşmıştır. Her ne kadar yazılı ve görsel-işitsel eserler kamuoyunu bilgilendirici, eğlendirici, öğretici vb. nitelik taşısalar da kimi durumlarda medya aracılığı ile suç işlenmesi söz konusu olabilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı Türk Medya Hukukunda cezai ve hukuki sorumluluk kavramlarını yazılı ve görsel-işitsel eserler yönünden ele almak, buna ilişkin sorunların yasal düzenlemeler çerçevesinde nasıl düzenlendiğini incelemektir. Çalışmamızda Basın Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında yazılı eserlerin, TRT, RTÜK ve İnternet Kanunu kapsamında yazılı eserlerin yanı sıra görsel-işitsel eserlerin cezai sorumlulukları ve bu cezai sorumluluklar kapsamında ilgili kanunların öngördüğü cezai düzenlemeler incelenmiştir. Bunun yanı sıra, Türk Medeni Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu kapsamında yazılı ve görsel-işitsel eserler aracılığıyla kişilik haklarına yapılan saldırılara yönelik uygulanan hukuki düzenlemeler ele alınmıştır. Ayrıca Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser sahiplerinin mali ve manevi haklarına yönelik suçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Media Law has appeared only in terms of written works in history, and with the inclusion of radio television in our lives by the modernisation and with the internet becoming a big part of our lives in the recent history, it has reached today with audio-visual works as well as written works. Although written and audio-visual works have informative, entertaining, instructive etc., qualifications to the public, in some cases crime can be committed through the media. The main aim of this dissertation is to deal with the concepts of criminal and legal liability in terms of written and audiovisual works in Turkish Media Law and to examine how the related problems are arranged within the framework of legal regulations. In this dissertation, the criminal responsibilities of written works within the scope of the Press Law and the Turkish Criminal Code, as well as written works the criminal responsibilities of audiovisual works within the scope of the TRT, RTÜK and Internet Law, and the criminal regulations stipulated by the relevant laws within the scope of these criminal responsibilities are examined. In addition to this, the legal regulations applied to the attacks on personal rights through the written and audiovisual works within the scope of the Turkish Civil Code and the Turkish Code of Obligations are discussed. Besides, within the scope of Code of Opinion and Art Works, crimes against the financial and spiritual rights of the work owner's are examined.