Anterior falkotentorial bileşke dural arterivenöz fistüllerinde yeni sınıflama
A new classification of anterior falcotentorial junction dural arteriovenous fistula
- Tez No: 649924
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ KOÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç Anterior falkotentorial bileşke dural arteriovenöz fistüllerinde, fistülün ön bölümünde, eşlik edebilecek olası bir AVM varlığı ve beyin parankimi derin venöz sistem drenajının fonksiyonelliği çerçevesinde yapılacak yeni sınıflamayla, bu lezyonların tedavisinde daha önce tanımlanmayan anjiografik özellikler ışığında tedavi stratejisine yön vermek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma için Haziran 2002 ve Mayıs 2019 tarihleri arasında merkezimizde AFDAVF tanısı alan ve-veya endovasküler tedavi uygulanan hastaların dosyaları, DSA ve kesitsel görüntülemeleri, endovasküler tedavilerine ait anjiografik görüntüleri retrospektif olarak taranarak veriler elde edildi. Bulgular: Hastaların 5'i kadın, 15'i erkek ve yaş dağılımı 34-62 arasında olup yaş ortalaması 49,2 yıldır. Olguların 15'i mixt, 5'i pür dural tiptedir. Mixt tip olguların tamamının cinsiyeti erkektir. 20 olgunun 19'u tedavi edilmiş olup kalan 1 olgu tedaviyi reddetmiştir. Endovasküler tedavilerin tamamı arterial yoldan gerçekleştirilmiştir. 17 hastada total, 2 hastada subtotal embolizasyon yapılabilmiştir. Bir hastada işlem sonrası kanama gelişmiş olup hasta hayatını kaybetmiştir. Koroidal AVM komponenti embolize edilen diğer iki olguda ise işlem sonrasında kodoidal arter sulama alanlarının bir bölümünde iskemik bulgular izlenmiştir. Venöz anevrizmaları bulunan olguların iki tanesinde embolizasyon sonrası bu anevrizmatik keselerde embolizasyon sonrası oluşan trombüse bağlı tektuma bası sonucu geçici bir Parinaud Sendromu ortaya çıkmıştır. Sonuç: Anterior Falkotentorial Bileşke Dural Arteriovenöz Fistüllerinin yeni sınıflamamız çerçevesinde değerlendirilmesinin, tedavi sırasında ve sonrasında gelişebilecek komplikasyonların önüne geçilebilmek ve tedavi stratejisini belirlemek için önem arz ettiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Object: We aimed to make a new classification of Anterior Falcotentorial Junction Dural Arteriovenous Fistulas which takes into account whether there exist pial or choroidal arteriovenous component in front of the fistula and functionality of parenchymal deep venous system to provide a new approach and treatment strategy. Materials and Methods: We retrospectively examined angiographic images, clinical reports and cross-sectional views of 20 consecutive Anterior Falcotentorial Junction Dural Arteriovenous Fistula cases which were diagnosed and/or treated endovascularly at our neuroradiology department between June 2002 and May 2019. Results: There were 15 man and 5 women patients, with ages ranging from 31-62 years (mean age, 49,2years). 19 of 20 patients are treated endovascularly. Remaining one patient refused treatment. All treatment were performed using the transarterial approach. Complete occlusion of the fistula was achieved in 17 of 19 patients. 15 pure dural type and 5 mixed type fdAVF patients were evaluated in this study. All mixed type fdAVFs were male patients. While 10 of 15 pure dural type fdAVF were male, the remaining 5 pure type fdAVFs were female. One patient died perioperatively due to intracranial haemorrhage. In two patients with choroidal AVM, ischemia occurred in the territory of posterior choroidal arteries. Parinaud syndrome arouse transiently in two patient by virtue of having venous aneurysm situated superiorly to the tectal plate. Conclusion: Assessment of Anterior Falcotentorial Junction Dural Arteriovenous Fistulas according to our new classification have importance which might prevent the periprocedural complications and improve treatment strategy.