The Risk structure of Turkish government securities
Türk devlet senetlerinin risk yapısı
- Tez No: 64995
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
KISA ÖZET Türk Devlet Senetlerinin Risk Yapısı Levent Güntay Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de Hazinenin yüksek ve değişken borçlanma maliyetlerinin sebeplerini bulmaktır. Çalışmanın ilk bölümünde, risk primi teorisi gözden geçirildikten sonra, Amerikan bono piyasasındaki faizlerin risk yapısı incelenmektedir. Sonuçlar Merton'un teorik bulgularını desteklemektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türk bono piyasasına yönelinmekte ve yüksek ve değişken reel faizlerin sebepleri tartışılmaktadır. Asimetrik enformasyon ve döviz vadeli işlemler piyasalarının eksikleri gibi sebepler öne sürülerek, alternatif açıklamalar üretilmeye çalışılmaktadır. Daha sonra, 1994 ve 1998 arasındaki Hazine ihalelerinin sonuçlarına istatistiksel testler uygulanmakta; Fisher hipotezinin reddedildiği ve enflasyon riskinin arındırılmasının iç borç maliyetini azaltmadığı gözlenmektedir. Bu bağlamda, kur riskinin piyasa mekanizmaları tarafından doğru fiyatlandırılması, bilgiye ulaşma maliyetlerinin azaltılması, yatırımcılar arasındaki asimetrik enformasyonun giderilmesi ve dengeli bir kur politikası sürdürülmesine bağlı gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Risk Structure of Turkish Government Securities by Levent Güntay The aim of this study is to find plausible explanations for high and volatile costs of government borrowing in Turkey. In the first part of the study after reviewing the theory on risk premium, we investigate the risk structure of interest rates in US Bond market. We discover that, our empirical results support the theoretical findings of Merton. In the second part of our study, we turn into Turkish bond market and discuss the reasons producing high and volatile real interest rates. We try to introduce alternative explanations relying on costly and asymmetric information and market imperfections such as lack of FX future markets. Afterwards, we carry out statistical tests on Treasury auctions between 1994 and 1998. Fisher hypothesis is rejected and we see that, removing inflation risk does not reduce the cost of domestic debt. In this context, in order to establish market mechanisms providing fair pricing of currency risk, removing information costs and asymmetric information among investors, maintaining a stable foreign exchange policy seems to be crucial. IV