Internal relations between properties of physical objects
Fiziksel nesnelerin nitelikleri arasındaki içsel bağıntılar
- Tez No: 64996
- Danışmanlar: PROF. DR. ARDA DENKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kısa Özet Fiziksel varlığın temel öğeleri ve bu temel öğeler arasındaki bağıntılar varlıkbilimsel araştırmaların yöneldiği konulardır. Bu tezde, nesnelerin fiziksel dünyanın temel öğeleri olduğu görüşü olan nesne varlıkbilimi kabul edilmektedir. Ayrıca, nesneler sadece kendi niteliklerince çözümlenmekte ve bu fiziksel niteliklerin tümeller olduğu görüşüne karşı çıkılmaktadır. Böylece, bir nesnenin tikel niteliklerini birarada tutmak amacı ile niteliksel olmayan ve töz olarak adlandırılan bir varlığa gerek kalmadan fiziksel dünyanın kavramcılığa dayalı bir açıklamasının yapılabileceği ileri sürülmektedir. Bu sonuca dayanarak fiziksel nesnelerin birarada olan niteliklerini birbirine bağlayan bağıntıların çözümlenebilmesi amacı ile değişik türde bağıntılar incelenmektedir. Yalan zamana kadar tüm bağıntıların içsel ve dışsal bağıntılar olmak üzere iki türe ayrıldığı kabul edilmiştir. Bu her iki tür bağıntının, niteliklerin birarada bulunmalarını açıklamada yetersiz kalmaları, nesneleri nitelik öbekleşimleri olarak açıklayan kuramları reddetmek için yeterli değildir. Tezin son bölümlerinde yalan zamanda yapılmış çalışmalara dayanarak üçüncü bir tür bağıntı ortaya konulmaktadır. Bu üçüncü tür bağıntı ile ilgili değişik açıklamalar karşılaştırılarak ve bazı eklemeler yapılarak özel bir bağıntı türüne ulaşılmaktadır. Aynı öbekleşim içinde bulunan tikel niteliklerin doğaları gereği karşılıklı olarak bu tür bağıntılar kurdukları ve fiziksel nesneleri oluşturdukları görüşü öne sürülmektedir. Böylece, bir nitelik öbekleşimini birarada tutan bu tür bağıntılar satürasyon bağıntıları olarak adlandırılmakta ve fiziksel nesnelerin yapısının tamamen satüre olmuş varlıklar olarak açıklanabileceği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract The basic constituents of the physical existence and the relations between these basic constituents are the issues upon which ontological investigations are directed. In this thesis, an objecthood ontology, that is, the position that objects constitute the basic category of the physical world, is accepted. Moreover, objects are analyzed merely in terms of their qualities and it is rejected that these physical qualities are universals. Thus, it is claimed that a conceptualistic explanation of the physical world can be held consistently, whereas a non-qualitative entity, called substratum, is not required for holding particular qualities of an object together. Basing on this conclusion, different types of relations are examined for being able to analyze the binding relations between compresent qualities of physical objects. Until recently, external and internal relations were accepted to be the only types of relations. Their deficiencies in explaining compresence relations should not lead, however, to the rejection of the bundle theories. In the last sections of the thesis, basing on recent works, a third type of relation, called grounded relation, is introduced. Combining various accounts of this third type of relation and by making further qualifications, a special kind of relation, which is called grounded/internal relation is obtained. It is claimed that the 'unsaturated' particular qualities build up concrete physical objects by having this kind of relations to each other reciprocally. Thus, in the special case of compresences, these relations are called 'saturation' relations and it is concluded that the structure of the physical objects is to be explained as completely saturated entities. IV