Mobil ilaçlama ve sulama robotu
Mobile spraying and irrigation robot
- Tez No: 650020
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde birçok alanda olduğu gibi, elektronik ve robotik sistemlerinde de ciddi kazanımlar elde edilmiş ve gündelik hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Daha önemlisi, önceleri belli amaçlar için üretilen bilgisayarlar günümüzde genel amaçlı mikro bilgisayarlar şeklinde üretilip satılmaya başlanmıştır. Bu sayede, farklı sistemlerin sadece firmalar tarafından değil, bireysel geliştiriciler tarafından da tasarlanmasına katkı sağlamıştır. Bu bağlamda insanların kendilerine özgü sistemler geliştirebilmesi mümkün hale gelmiştir. Hem daha az maliyetli hem de daha küçük yapıda ürünlerin tasarlanmasıyla bilgisayar ve elektronik sistemleri endüstrinin parlayan yıldızı konumuna yükselmiştir. Beraberinde artan performans, zorlu süreçlerin yönetilmesini kolaylaştırmıştır. Bu çalışmada genel ağaç ve bitki ilaçlamasına yönelik, mobil örnek bir robot üretmek amaçlanmıştır. Robotun tüm tasarımı orijinal olup, endüstriyel ürünün fonksiyonel alt yapısı olarak geliştirilmiştir. Robotun hali hazırda görme becerisi sadece ilaçlanabilir veya ilaçlanamaz diye nesneleri ayırmakla sınırlı olsa da uzun vadede farklı tarım ürünlerini algılayarak, uygun ilaçlama yapabilmesi arzulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, as in many places, electronic and robotic systems have gained significant progress and are among the indispensable parts of our everyday life. More importantly, today, computers manufactured for specific purposes have begun to be produced and sold in the form of general-purpose microcomputers. In this way, it contributed to make possible to the design of different systems not only by companies but also by individual developers. In this context, it helps people to design their own systems, and to design products that are both less costly and smaller. In this study, it is aimed to produce a mobile sample robot for general tree and plant spraying. The entire design of the robot is original and developed as a functional sub-structure of the industrial product. Although the robot is currently limited in the ability to see objects only in terms of being able to be sprayed or not to be sprayed, it is desired to perceive the different agricultural products in the long run and to be able to do appropriate spraying.