Wind resource assessment, design and performance of horizontal axis wind turbine for Misrata- Libya
Risk kaynağı değerlendirmesi, yatay eksenin tasarımı ve performansı Mısrata Libya için rüzgar türbini
- Tez No: 650088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMED ELMNEFI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHAMİD BENGHUZZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Elektrik santrallerinden kaynaklanan elektrik enerjisi ve kirlilik tüketiminin artırılması, Libya devlet bütçesinde bir etkiye yol açtı. Elektrik enerjisi üretmek için birçok yöntem arayışında artışa neden oldu. Misrata şehrinde bulunan rüzgar hızını araştırmak ve incelemek için motive edilmiştir. Bu çalışma, Weibull olasılık yoğunluk fonksiyonu kullanılarak rüzgârın yer yüzeyinden 10, 30 ve 50 metre yükseklikte analiz edildiği beş yıl boyunca çalıştı. Ayrıca, kilowatt başına maliyeti bulmak için mevcut değer maliyet yöntemini kullanarak, daha önce deneysel S809 ile karşılaştırıldığında Q blade programını kullanarak iki bıçak ve üç bıçak için simülasyon yapmak ve daha sonra karşılaştırma yapılan Matlab programı tarafından yapılan simülasyon ile karşılaştırmak Matlab simülasyonundan kaynaklanan simülasyonun çoğu noktada Q blade simülasyonundan daha doğru olduğunu gösterdi. Bu tasarımın ardından Misrata yerinin 8 m/s rüzgar hızı sabit bir bükülme açısına sahip 5 metrelik bir türbin kanadı ve akkoru kaldırma katsayısının farklı değerlerinde değiştirin. Ayrıca, her tasarım için nominal gücü, şekil, ölçek ve kapasite faktörü parametreleri Misrata konumu ile ilişkilendirerek kW başına maliyeti belirleyin. Ayrıca, iki bıçak ve üç bıçak için büküm açısını ve sabit akkoru değiştirerek diğer tasarım deneysel S809 ve Misurata konumu için ortalama rüzgar hızında optimum gücü gözlemledi. Son olarak, 5 metre tasarım, sabit akorlu üç bıçak S809'un geometrik tasarımından beş bölüm seçti ve üç tip büküm açısı geliştirdi ve aynı zamanda her tasarımdan elde edilen yazılı güç ile şekil, ölçek ve kapasite faktörü parametreleriyle ilgili maliyeti belirledi. Misrata lokasyonu Bu çalışmanın bir sonucu olarak Misrata lokasyonu rüzgar türbininden elektrik üretmeye teşvik edilmektedir. Bu sabit akor ve değişim üç bıçak S809 değişim büküm açısı elde ettiği Misrata konum ortalama rüzgar hızında en iyi üretken enerji göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The increase in electrical energy consumption and pollution from power plants have affected the Libyan state budget. It has led to an increased search for many methods to producing electric energy. It is motivated to search and study the wind speed available in the Misrata city. This study run far for five years, analyzed at altitudes 10, 30, and 50 meters from the surface of the earth using the Weibull probability density function. Besides, using the present value cost method to find the cost per kilowatts, then doing simulation for two-blade and three-blade by using the Q blade program compared with previous experimental S809 and then compared with simulation done by the Matlab program where is the comparison showed that the simulation it had resulted from Matlab simulation is more accurate than Q blade simulation in most points. According to this design, a blade of a turbine with 5 meters that mean wind speed 8 m/s of the Misrata location with a fixed twist angle and change the chord at different values of the lift coefficient. Also, determine the cost per Kw by related the rated power for each design with shape, scale, and capacity factor parameters Misrata location. In addition to these designs by changing the twist angle and fixed chord for two blades and three blades experimental S809 and observed the optimal power at mean wind speed for Misurata location. Finally, designing 5 meters by choosing five sections from the geometric design of three blades S809 with fixed chord and developing three types of twist angle and also determining the cost by related the rated power obtain from each design with shape, scale and capacity factor parameters of Misrata location as a result of this study, Misrata location is encouraged to generation electric from the wind turbine. It shows that the best productive energy at a mean wind speed of Misrata location that it obtained from fixed chord and change twist angle of experimental three blades S809