Arhavi-Hopa (Artvin) civarında oluşan doğal afetlerin gayrimenkul sektöründeki yansımaları
Reflections of natural disasters occurred around Arhavi-Hopa (Artvin) on the real estate sector
  1. Tez No: 650089
  2. Yazar: MUHAMMET UZUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT HALUK SELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kavramsal olarak fiziksel ve ekonomik hasara sebebiyet veren günlük hayatı ve eylemleri sekteye uğratarak halkı negatif anlamda etkileyen insan temelli, doğal ya da teknolojik durumlar olarak ifade edilebilen doğal afetlerin önemli etkileri bulunmaktadır. Seller ve taşkınlar Türkiye'de en fazla can ve mal kaybı oluşturan doğal afetlerdir. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan sel ve taşkın olayları bölgede önemli ölçüde olumsuzlukların yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada doğal afetleri engelleme, önlem alma ve afetlerin etkisini azaltma konularında yapılması gerekenlere ve çözüm önerilerine değinilmiştir. Çalışma kapsamında, eğim, yağış faktörleri, arazi kullanımı, toprak faktörleri, jeoloji faktörleri, bakı faktörleri, akarsuya uzaklık faktörü, çatallanma miktarı ve oranı, drenaj yoğunluğu gibi farklı konular ele alınmıştır. Artvin ili Arhavi ve Hopa ilçeleri civarında oluşan doğal afetlerin gayrimenkul sektöründeki yansımalarının belirlenmesinin amaçlandığı bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerden biri olan keşfedici desen durum çalışması kullanılmıştır. Bölgedeki doğal afetlerin gayrimenkul sektöründeki yansımalarını sahada en iyi gözlemleyen grubun emlakçılar olması nedeniyle araştırmanın çalışma grubunu, Artvin ili Arhavi ve Hopa ilçelerinde faaliyet gösteren 7 emlakçı oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında çalışma grubunun tamamına, yarı yapılandırılmış anket görüşme tekniği ile toplam 7 adet soru yöneltilmiştir. Yapılan görüşmelerden elde edilen nitel verilere ait bulgular, Arhavi ve Hopa ilçelerinde sel, taşkın vb. meydana gelen doğal afetlerin yaşandığı yerlerdeki gayrimenkul/tarım arazilerinin satışını durma noktasına getirdiği, afetlerin gerçekleştiği yerlerdeki fiyatların diğer bölgelere nazaran yarı yarıya düştüğü, resmi kurumlarca afet bölgelerinde gerçekleştirilen alt ve üst yapı çalışmalarına maddi yük getirdiği, afet yaşanmayan bölgelerdeki planlı alt ve üst yapı çalışmalarının da bu nedenle aksadığı, doğal afetlerin bölgedeki zararlarının en büyük nedeninin yetersiz ağaçlandırma olduğu ve bu sorunun en öncelikli giderilmesi gereken sorun olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Conceptually, natural disasters, which can be defined as human-based, natural or technological situations that negatively affect the public by disrupting daily life and actions that cause physical and economic damage, have significant effects. Floods and overflows are the natural disasters that have generated the most loss of life and property in Turkey. Floods and overflows, especially in the Eastern Black Sea Region, cause significant adversities in the region. In this study, the necessary measures to be taken and solution suggestions for preventing natural disasters, taking precautions, and reducing the effects of disasters are mentioned. Within the scope of the study, different subjects such as slope, precipitation factors, land use, soil factors, geology factors, aspect factors, distance to the stream factor, bifurcation amount and rate, drainage density are discussed. This study, which aims to determine the reflections of natural disasters occurring around Arhavi and Hopa counties of Artvin province in the real estate sector, used the exploratory pattern case study which is one of the qualitative research methods. Since the real estate agents are the group that best observes the reflections of the natural disasters in the real estate sector in the region, the study group of the research consisted of 7 real estate agents operating in Arhavi and Hopa counties of Artvin. Within the scope of the research, a total of 7 questions were directed to the whole study group using semi-structured questionnaire interview technique. The findings of the qualitative data obtained from the interviews presented that the floods and overflows in Arhavi and Hopa brought the sales of real estate / agricultural lands to a halt in the places where the natural disasters took place, the prices in the places where the disasters occurred fell by half compared to other regions, natural disasters impose financial burden on the infrastructure and superstructure works carried out by official institutions in disaster areas, and therefore, the planned infrastructure and superstructure works in disaster-free regions are also disrupted, the biggest cause of the damage of natural disasters in the region is insufficient forestation and this problem is the primary problem that needs to be resolved.