A biodesign collaborator in architecture: Mycelium
Mimari tasarımda bir biyotasarım işbirlikçisi: Miselyum
  1. Tez No: 650091
  2. Yazar: ONUR KIRDÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUTKU DİDEM ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Şehirler genişler ve binalar yükselirken, doğal kaynaklarının bozulması, hızla azalan orman arazileri ve insanların aşırı toprak kullanımı gibi insanların doğaya olan müdahalelerinin sonuçları doğanın kendini yenileme kapasitesini aşıyor. Yapı endüstrisi; hammadde üretimi, yapı, kullanım ve yıkım gibi farklı fazlarda Global GHG emisyonlarının (sera gazı emisyonlarının yaklaşık %40'ından sorumludur) yaklaşık 40%'ndan sorumludur. Bunların sonucu olarak, yapı endüstrisi mevcut tüketim uygulamalarının çevresel etkilerini azaltmak için benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıyadır. Bu yönde, tasarım alanında, doğadan ilham alan ve biyoloji, biyoteknoloji gibi farklı bilim dallarını kullanarak disiplinler arası çalışmalar üreten günümüz tasarım stratejileri önemli bir yere sahiptir. Bunların arasında, canlı organizmaları tasarıma dahil eden yeni yaklaşımlar gücünü doğadan alarak biyo-tasarım ve biyo-işbirlikçilik yoluyla tasarımı daha ileriye götürüyor. Biyo-işbirlikçi tasarım kapsamında, biyo-bazlı malzemeler ve kompozitler, geçmiş yüzyılların sürdürülemeyenliği kanıtlanmış uygulamalarını ve bu endüstrilerde kullanılan malzemeleri değiştirme arayışında ilgi çekici bir konudur. Bu yeni yaklaşım yararlı olacak bir potansiyele sahiptir ve muhtemel olarak, tasarım ve inşaat endüstrisinin geleceğinde büyük değişimlere yol açacaktır. Bu kapsamda, bu çalışma ile tasarım ve inşaat sektöründe biyo-bazlı bir malzeme oluşturmak için doğal bağlayıcı ve çeşitli atıklar için geri dönüştürücü olarak fungi alemi üyesi olan bir şapkalı mantarın güçlü miselyal yapısı biyo-bazlı tasarım ve inşaat sektöründe kullanımı açısından tartışılmıştır. Malzeme ve tasarımın ayrılmaz olduğu göz önünde bulundurularak, bu tez çalışması, miselyum bazlı bir biyo-kompozitin üretimi ve farklı faz aşamasındaki olasılıkları denemeyi ve bu ürünün tasarım yolunda nasıl yansıtılabileceğini ve sonuç olarak nasıl kullanılabileceğini tartışmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
While the cities grow bigger and buildings go higher, results of human interventions through rapid deforestation, exploitation of natural sources, and massive land use of human settlements exceeded nature's self-repair capacity. Accordingly, the global construction industry is responsible for around 40% of global GHG emissions in various phases; manufacturing the raw materials, construction, usage, and demolishing. Therefore, the building industry is facing unprecedented challenges to reduce the environmental impact of current consumption practices. In this direction, interdisciplinary studies, which are inspired by nature and related to the fields of science and biology/biotechnology, have a prevalent place in today's design strategies. Among them, a new approach that includes living organisms into the design goes beyond inspiration from nature is biodesign via bio-collaboration. In bio-collaborative design, bio-based materials and composites are an issue of interest in the quest over replacing the late centuries' unsustainable practices and materials used in the industries. This new approach has a beneficial potential and would probably lead to a great change through the future of the design and construction industry. In this context, this study focuses on discussing the potentials of mycelium, which are microscopic cellular fibre network of fungal cells that acts as a natural binder and recycler with variety of wastes, in the design and construction sector to create a bio-based material. Considering that material and design are inseparable, this thesis study aims to try different possibilities in the production phase of a mycelium-based biocomposite and to discuss how this product can be reflected and used in the path of final design.