Biyoloji bazlı malzemelerin üretiminden mekânsal dirençlilik analizine: Tasarım odaklı deneysel bir yaklaşım
From the production od biology-based materials to spatial resilience analysis: An experimental design-based approach
- Tez No: 979670
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU KOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan çevresel belirsizlikler, doğal kaynakların hızla tükenmesi ve ekolojik dengedeki tahribatlar, tasarım disiplininde antroposantrik bakış açısının sınırlarını görünür kılmakta ve bu yaklaşımın ötesine geçen, dış etkenlere karşı dirençli tasarım stratejilerinin geliştirilmesini zorunlu hâle getirmektedir. Bu bağlamda, biyoloji temelli malzemeler; yenilenebilir kaynak kullanımı, doğal döngülere uyum sağlayabilme potansiyeli ve düşük çevresel etki düzeyleri ile dirençlilik perspektifinden önemli bir araştırma alanı sunmaktadır. Bu çalışma, biyoloji temelli bir malzemenin dirençlilik öznitelikleri bağlamındaki potansiyelini ortaya koymayı ve elde edilen bulgular doğrultusunda geliştirilen modüler bir iç mekân tasarım önerisi üzerinden bu potansiyeli derinlemesine irdelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada Malzeme Odaklı Tasarım Yöntemi (MDD) izlenmiş; ilk aşamada malzemenin teknik ve deneyimsel özellikleri ortaya konmuş, bu veriler ara bulgular olarak değerlendirilerek dirençlilik bağlamında öne çıkan potansiyeller belirlenmiştir. Bu potansiyeller doğrultusunda geliştirilen modüler iç mekân tasarım önerisi, dirençliliğin modülerlik, bağlantısallık, çeşitlilik ve bolluk öznitelikleri üzerinden nicel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, geliştirilen biyokompozitin modüler sistemlerde uyarlanabilirlik, dönüştürülebilirlik ve çeşitlenebilirlik gibi temel dirençlilik özniteliklerini desteklediğini göstermektedir. Bu sonuçlar biyoloji temelli bir malzemeden geliştirilen modüler iç mekân kurgusunun mekânsal dirençlilik kapasitesine katkılar sunabileceğini ortaya koymaktadır. Araştırma, malzeme odaklı tasarım yaklaşımının dirençlilik kavramıyla bütünleştirilmesinin, yalnızca yapısal dirençliliği değil; aynı zamanda tasarım esnekliğini, mekânsal bütünleşmeyi güçlendirme ve kullanıcı ile mekân arasındaki etkileşimi, değişen koşullara uyum sağlayabilecek biçimde derinleştirme potansiyeline sahip olduğunu savunmaktadır. Bununla birlikte, bulgular doğanın tasarım sürecinde yalnızca kaynak olabilecek bir unsur değil, aynı zamanda etkin bir işbirlikçi olabileceğini; malzemenin ise bu sürecin yönünü dirençlilik ilkeleri doğrultusunda biçimlendirebilecek etkin bir rol üstlenebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
daha sonra doldurulacaktırIn the face of increasing environmental uncertainties, rapid depletion of natural resources, and ecological degradation, the limitations of an anthropocentric design perspective have become evident, underscoring the necessity for design strategies that go beyond this approach. In this context, bio-based materials offer a significant field of inquiry within the resilience perspective, with their renewable resource use, and low environmental impact. This study aims to reveal the potential of a bio-based material in the context of resilience attributes and to examine this potential in depth through a modular interior design proposal developed based on the findings. The Material-Driven Design (MDD) method was employed; in the first stage, the technical and experiential properties of the material were identified, and these data were evaluated as interim findings to determine resilience-related potentials. Guided by these potentials, a modular interior design proposal was developed and analyzed quantitatively through the resilience attributes of modularity, connectivity, diversity, and redundancy. The findings demonstrate that the developed biocomposite supports key resilience attributes in modular systems, such as adaptability, transformability, and diversity. The research reveals that integrating a material-driven design approach can strengthen not only structural resilience but also design flexibility, spatial integration, and the capacity to deepen the interaction between user and space in ways that adapt to changing conditions. Furthermore, the findings suggest that nature can act not merely as a resource in the design process, but as an active collaborator, and that materials can play a decisive role in shaping the process in line with resilience principles.