Application of optimization based finite element model updating method on 3d printed model structures
Optimizasyon tabanlı sonlu elemanlar modeli güncellemesi yönteminin 3 boyutlu baskı kullanılarak yapılan modellere uygulanması
  1. Tez No: 650114
  2. Yazar: MOHAMMED KASHAMA GUZUNZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde karmaşık yapıların dinamik davranışlarının incelenmesi bir eğilim haline gelmiştir. Model güncelleme, sonlu eleman modellerinin doğruluğunu doğrulamak için geliştirilen araçlardan biridir. Bu araştırmada, sonlu elemanlar modelinde model güncelleme ve yapısal sistemlerin deneysel modal analizi için yöntem geliştirilmiştir. Bu çalışmada ele alınan vaka çalışması, düzensiz burulma ile iki katlı bir kesme yapı sistemi olarak modellenmiş 3D baskılı bir yapıdır. SAP2000 kullanılarak bu iki katlı kesme yapı sisteminin bir ön sayısal modeli geliştirilmiş ve deneysel modal parametre verileri laboratuarda ortam titreşimi ve beyaz gürültü testi ile toplanmış, daha sonra ARTeMIS pro tarafından modellenmiştir. Bu çalışmada geliştirilen tanımlama yöntemi, zaman alanındaki sistemlerin tanımlanması için sayısal tekniklere dayanmaktadır. Sayısal model ve deneysel modelden elde edilen sonuçlar, analiz modelinin dinamik özellikleri ile sayısal modelin güncellenmesine yönelik deneysel olarak tahmin edilen modal veriler arasındaki uyumu geliştirmek için FEMtools yazılımına yüklenmiştir. Güncellemeden sonra bazı malzeme parametrelerinin (Young modülü ve yoğunluk gibi) optimize edildiği bulundu.
Özet (Çeviri)
Nowadays the study of dynamic behavior of complex structures has become a trend. Model updating is one of the tools developed for verifying the accuracy of finite element models. In this research, the method for computing model updating on the finite element model and the experimental modal analysis of structural systems is developed. The case study considered in this work is a 3D printed structure that was modelled as a two-story shear building system with an irregular torsion. A preliminary numerical model of this two-story shear building system is developed by using SAP2000 and the experimental modal parameters data are collected at the laboratory by ambient vibration and white noise test, then are modelled by ARTeMIS pro. The identification method developed in this study is based on numerical techniques for the identification of systems in the time domain. The results obtained from the numerical model and experimental model were uploaded to FEMtools software to improve the match between the dynamic properties of the analysis model and the experimentally estimated modal data for updating the numerical model. After updating, it was found that some material parameters (Such as Young modulus and density) were optimized.