Sayısal titreşim modellerinin deneysel verilerle güncellenmesi
Updating of numerical models by using experimental models
  1. Tez No: 172144
  2. Yazar: GÖKHAN GÜRBÜZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KENAN YÜCE ŞANLITÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
SAYISAL TİTREŞİM MODELLERİNİN DENEYSEL VERİLERLE GÜNCELLENMESİ ÖZET Gelişen bilgisayar teknolojisi ile birlikte tasarım sürecinde sayısal modellerin kullanım alam yaygınlaşmakta ve sayısal modellerden beklentiler artmaktadır. Sayısal modeller tasarım, tasarımda yapılan değişikliklerin sınanması ve optimizasyon gibi birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Sayısal model sonuçlan, yapılan kabullere bağlı olarak yapıyı temsil etmektedir. Yanlış yapılan kabullerin sonucunda sayısal modelin sonuçlan gerçekten uzak olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, yapıyı temsil eden bir deneysel model kullanarak, sayısal modelin sonuçlanın gerçek yapıya yaklaştırmaktır. Sayısal model sonuçlarının deneysel veriler kullanarak gerçek yapıya yaklaştırması literatürde“Sayısal Model Güncelleme”olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada, model güncelleme için uygun deneysel ve sayısal modeller tanıtılmış ve sayısal modeldeki yanlış kabullerin kaynaklan açıklanmıştır. Literatürdeki güncelleme yöntemleri incelenerek, çalışma kapsamına uygun olan duyarlılık tabanlı bir yöntem seçilmiştir. Model Güncelleme sürecinde, parametre sayışırım denklem sayısından fazla olduğu durumlarda; mevcut denklemelerle güncellenebilecek parametrelerin seçimi için“Etkin Bağımsızlık Dağılımı”kullanılmıştır. Duyarlılık yöntemi ile model güncelleme yapılabilmesi için Matlab ortamında bir program yazılmış, bu program bir ticari sonlu elemanlar yazılımında oluşturulmuş olan sayısal modellerin güncellenmesinde kullanılmıştır. Program kullanılarak yapılan model güncelleme uygulamaları iki aşamada gerçekleştirilmiştir: îlk aşamada sayısal modeldeki hata oranlarının bilindiği“sayısal uygulamalar”yapılmıştır, ikinci aşamada ise sayısal uygulamaların sonuçlan kullanılarak sayısal modeldeki hata oranının bilinmediği“Deneysel Uygulamalar”yapılmıştır. Sayısal ve deneysel uygulamalarda model güncelleme sonuçlarının tekilliği, çözümün fiziksel anlamlılığı ve sayısal modelin yeterliliği ile ilgili sonuçlar elde edilmiştir. Uygulama sonuçlan kullanılarak sayısal model güncellemenin, uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
UPDATING OF NUMERICAL MODELS BY USING EXPERIMENTAL MODELS SUMMARY Recent developments in computer technology are constantly increasing the share of numerical models in design processes. Furthermore, more sophisticated numerical models are being developed and higher levels of accuracy are expected from these models. Numerical models, especially finite element models, are widely used for design, structural modification and optimization purposes in industry. It is known that the accuracy of a numerical model depends on various assumptions made on model parameters. Wrong assumptions about the model parameters lead to incorrect numerical models and the results obtained from such models cannot represent dynamic behavior of structures correctly. The aim of this thesis is to improve the accuracy of the numerical models for structures by modifying these models using experimental data. This process is called“Model Updating”. In this thesis, the properties expected from both numerical and experimental models for modal updating purposes are summarized. Also, the possible sources of incorrect assumptions during numerical modeling are explained. A detailed literature survey on model updating is conducted; the advantages and disadvantages of these methods are identified. Then, a sensitivity-based model updating approach is selected for further research and applications. In cases where number of updating parameters is greater than number of available equations, 'Effective Independence Distribution' is used to determine best parameters for solving by current equations. Using sensitivity- based approach, a model updating routine is developed in Matlab environment for improving the accuracy of the numerical models. This routine is designed to update numerical models that are created using a commercial Finite Element Software. The assessment of the performance of the model updating routine is done in two steps. In the so-called 'Numerical Applications' step, the errors in the numerical models are already known at the beginning and the aim is to assess the performance of the technique to identify these known errors. In the second step, the method is applied for real structures where the errors are unknowns to be determined and corrected. Results of numerical and experimental applications indicate information about singularity of solution, physical meaning of results and sufficiency of numerical model. Results of applications are combined to evaluate applicability of modal updating. xm