Selçuklular ve Beylikler Döneminde kitap ve kütüphane kültürü
Book and library culture in the period of Seljuks and Principalities
  1. Tez No: 650128
  2. Yazar: CENGİZ GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDOLVAHID SOOFIZADEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İslam Medeniyeti sıklıkla kitap medeniyeti olarak tanımlanmıştır. Birçok ayet ve hadis ilme teşvik ettiğinden dolayı Müslümanlar okumaya ve yazmaya önem vererek sayısız eserler yazmışlardır. Bir İslam devleti olan Selçuklular ve onların devamı olan Türkmen Beylikleri de âlimlere ve kitaplara önem vermişlerdir. Âlimler, Selçuklu sultanlarının teşvikiyle sayısız eserler yazmışlar ve kütüphaneleri doldurmuşlardır. Selçuklular döneminde kitap telifi o kadar yaygınlaştırmıştır ki Selçuklular döneminde kendine has bir kitap kültürü oluşmuştur. Bu çalışmada Selçuklular ve Beylikler döneminde kitap kültürüne neredeyse her yönden değinilmeye çalışıldı. Giriş kısmında Selçukluların örnek aldığı Selçuklulardan önceki Türk devletlerindeki kitap kültüründen bahsedildi. Birinci bölümde Selçuklular döneminde kitapların içeriği, kitap sanatları, kitap malzemeleri, kitapçılar gibi kitap kültürüne dair konular ele alındı. İkinci bölümde ise kitap kültürünün gelişmesi ile oluşan kütüphanelere göz atıldı. Bu bölümde Selçuklular döneminde kütüphane türleri, işleyişi, teşkilatlanması, vakıfları ve personelleri konularını mercek altına alındı.
Özet (Çeviri)
Islamic Civilization is often described as a book civilization. Since many verses and hadiths encourage knowledge, Muslims have written countless works with an emphasis on reading and writing. Seljuks which an Islamic state and the Turkmen Principalities which their continuation Turkmen Principalities also gave importance to scholars and books. Scholars wrote numerous works and filled libraries with the encouragement of the Seljuk sultans. In the Seljuk period, book promotion became so widespread that a unique book culture was created during the Seljuk period. In this study, it was tried to touch on book culture in almost every aspect during the Seljuks and Principalities. In the introduction part, the book culture in the Turkish states before the Seljuks, which the Seljuks took as an example, was mentioned. In the first part, during the Seljuk period subjects related to the book culture such as the content of books, book arts, book materials, bookstores were discussed. In the second part, the libraries formed with the development of the book culture were browsed. In this part, during the Seljuk period library types, their functioning, organization, foundations and employees were examined.