Sırlı porselen karo bünyesinde albit yerine nefelinli siyenitin kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation use of nepheline syenite instead of albite within glazed porcelain tile body
- Tez No: 650296
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, sırlı porselen karo reçetesinde kullanılan Aydın/Çine Bölgesi albitinin yerine, Kırşehir/Tatarilyasyayla Bölgesi nefelinli siyeniti kullanılmıştır. Hazırlanan reçeteler öğütülüp çamur halinde yoğunluk ve elek bakiye değerleri ölçülmüştür. Kurutulan çamurlar toz haline getirilip sırlı porselen karo üretiminde uygun olan % 5-6 granül nem içeriğine getirilmiştir. Granüller laboratuvar presinde 360 kg/cm2 spesifik basınç ile şekillendirilmiştir. Şekillendirilmiş numuneler etüvde kurutulup Sudio Uno marka roller fırınında 1186 oC'de 50 dk'da pişirilmişlerdir. Pişirilen numunelerin su emme, pişme küçülmesi, eğilme dayanımı ve renk değerleri ölçülmüştür. Daha sonra pişirilen numunelerin mikroyapı özellikleri taramalı elektron mikroskopu ile incelenmiş ve faz analizleri XRD ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; yeni bünyenin su emme ve eğilme dayanımı değerleri işletme standartları içinde standart bünyeye göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Bunun yanı sıra yeni bünyenin beyazlık değerinde kabul edilebilir miktarda düşüş gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, Aydın/Çine Bölgesi albitinin yerine, Kırşehir/Tatarilyasyayla Bölgesi nefelinli siyeniti kullanılması sırlı porselen karo hammadde maliyetini yıllık 112 615 TL artırdığı; yalnız yeni bünyenin su emme ve eğilme dayanımı değerlerinden dolayı üretim yapılan fırın 3 dk hızlanıp yıllık üretimin 30 750 m2 artacağı ve üretilecek olan karonun birim maliyetinin 0,788 TL/m2 düşeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the nepheline syenite from Kırşehir/Tatarilyasyayla Region, was used instead of the albite from Aydın/Çine Region, was used in the glazed porcelain tile recipe. The prepared recipes were ground and the density and sieve residue values were measured when they were in the form of sludge. The dried sludge were powdered and brought to 5-6 % granule moisture content suitable for glazed porcelain tile production. The granules were shaped in a laboratory press with a specific pressure of 360 kg/cm2. The shaped samples were dried in a stove and fired in a Sudio Uno brand roller kiln at 1186 °C for 50 minutes. Water absorption, firing shrinkage, bending strength and colour values of fired samples were measured. After the microstructure features of fired samples were examined by a scanning electron microscope and phase analysis was determined by X-Ray Diffraction. According to the results obtained, the water absorption and bending strength values of newly structure revealed better results than the standard structure within the operating standards. In addition, an acceptable amount of decrease was observed in the whiteness value of newly structure. In conclusion, the replacement of the albite from Aydın/Çine Region, with the nepheline syenite from Kırşehir/Tatarilyasyayla Region, increased the glazed porcelain tile annual raw material cost by 112 615 TL. Furthermore, due to the water absorption and bending strength values of newly structure, it is expected that the kiln process used for production is expected to speed up by 3 minutes and the of annual production will increase 30 750 m2 and decrease the of unit cost of tile to be produced 0,788 TL/m2.