Maki ve Pseudomaki vejetasyonlarına ait bazı odunsu taksonların ekolojik odun anatomisi
Ecological wood anatomy of some woody taxa naturally grown in maquis and Pseudomaquis vegetation
  1. Tez No: 650295
  2. Yazar: ESRA BALTACI GÜRLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY BİRTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ülkemizde doğal olarak bulunan pseudomaki (Yuvacık bölgesi) ve maki (Kozan bölgesi) vejetasyonuna ait bazı odunsu taksonların anatomilerinde ekolojik farklılıkların etkilerinin araştırılması çalışma konusunu oluşturmuştur. Bu çalışma kapsamında yedi türe ait (Arbutus andrachne, Erica arborea, Phillyrea latifolia, Laurus nobilis, Pistacia terebinthus, Rhus coriaria, Spartium junceum) odun örnekleri üzerinde çalışılmıştır. Odun örnekleri her bir tür için birer adet olmak üzere türlerin doğal olarak yayılış gösterdiği maki vejetasyonunda 200-480 m ile pseudomaki vejetasyonunda 195-460 m yükseltiler arasından toplanmıştır. İncelenen türlerin odun anatomisi kapsamında“Vulnerabilite”ve“Mesomorfi”değerleri tespit edilmiştir. Mesomorfi oranı L.nobilis türü için maki vejetasyonunda 262,84, pseudomaki vejetasyonunda 343,27 olarak hesaplan¬mıştır. Yapılan çalışma sonucunda, birim alanda trahe sayısı maki vejetasyonununda (104,01) pseudomaki vejetasyonuna (90,59) oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Türlerin doğal olarak yayılış gösterdikleri ortamlara odun anatomisi yapıları ile de uyum sağladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is ecological differences of the woods of some woody taxa belonging to pseudamaquis and maquis vegetation native in our country. Within the scope of this study; wood samples of seven species (Arbutus andrachne, Erica arborea, Phillyrea latifolia, Laurus nobilis, Pistacia terebinthus, Rhus coriaria, Spartium junceum) were studied. Wood samples one for each species were collected from 200 to 480 m altitutes in the maguis vegetattion and 195 to 460 m altitues in the pseudomaquis vegetation where each species is naturally distributed. Vulnerability and Mesomorphy values were determined terms of wood anatomy of the species. Mesomorphic ratio for L.nobilis was calculated 262,84 in maquis vegetation and 343,27 in pseudomaquis vegetation. As a result of current research, it was observed that per square vessel number was higher in the maquis (104,01) vegetation than the pseudomaquis vegetation (90,59). Species have been found to adapt their wood anatomy structure, too where they naturally distribute.