Design of pattern reconfigurable antennas by using characteristic mode theory
Karakteristik mod teorisini kullanarak örüntüsü değiştirilebilir anten tasarımı
  1. Tez No: 650344
  2. Yazar: TOLUNAY AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Işınım örüntüsü yeniden ayarlanabilen antenler MIMO diziler, faz dizili antenler, ve vücut tarama ağları gibi dinamik ışınım deseni gerektiren uygulamalarda sistemin performansını iyileştirmektedir. Karakteristik mod teorisinin bir anten elemanının olası ışınım desenlerine incelemede kullanışlı olduğu görülmüştür. Modern bilgisayarların işlem gücünün iyileşmesi sayesinde ışınım örüntüsü yeniden ayarlanabilen antenlerin karakteristik modların daha etkin kullanılarak tasarımı mümkün olmuştur. Literatürde ayrı karakteristik modları uyarmak için çeşitli farklı yöntemler önerilmiştir. Fakat temelde bu yöntemler kapasitif ekileşimle uyartı ve indüktif etkileşimle uyartı olmak üzere iki şekilde sınıflandırılabilir. Bu yöntemlerin ana dezavantajı üretim yönünden karmaşıklığıdır. Bu tezde yalnızca mikroşerit hatlar kullanılarak farklı karakteristik modların uyarımı için yeni bir yöntem önerilmiştir ve bu sayede üretim işlemi ciddi şekilde kolaylaştırılmıştır. Önerilen yöntem seçilen frekans aralığı için optimize edildikten sonra simüle edilmiştir. Gerçeklenen konfigürasyonların ışınım örüntüleri ölçülmüş ve simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuçlardaki benzerlikler ve aykırılıklar tartışılmıştır ve en sonunda gelecekte çalışılmak üzere alternatif uyarım yapıları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Pattern reconfigurable antennas improve the performance of the system in applications which have dynamic radiation pattern requirements like multi-input multi-output arrays, phased arrays and body area networks. Characteristic mode theory was shown to be useful when investigating the possible orthogonal radiation patterns on an antenna element. Due to improvements in computation capacity of the modern computers, characteristic mode analysis can be used efficiently during the design of pattern reconfigurable antennas. Several types of methods are proposed to excite distinct orthogonal modes on an antenna element in the literature. However, the fundamental idea behind all of these methods can be classified as either excitation by capacitive couplers or excitation by inductive couplers. The main drawback of these methods is their complexity in terms of fabrication. This work proposes a novel method for the excitation of different characteristic modes using only the microstrip feed lines so that the fabrication process can be simplified substantially. The proposed method is optimized for the chosen frequency range and simulated. The radiation patterns of realized configurations are measured and compared with the simulation results. Similarities and discrepancies are discussed. Finally, alternative excitation topologies are illustrated as the possible future work.