Kablosuz haberleşme uygulamaları için frekansı yeniden düzenlenebilir mikroşerit anten tasarımı
Frequency reconfigurable antenna design for wireless communication applications
- Tez No: 487721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUD KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Modern iletişim sistemlerindeki gelişmeler, antenlerin birden fazla frekans bandında çalışması ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır Kablosuz sensör ağları, tıbbı uygulamalar gibi birçok uygulama; birden fazla frekans bandına ihtiyaç duyabilmektedir. Hazırlanan çalışmada, farklı frekanslarda kullanılabilecek mikroşerit tasarımı gerçeklenmiştir. Tasarlanan mikroşerit yama anteninin analitik modelleri, Ansoft HFSS yazılımı kullanılarak, analiz edilmiştir. Temel anten parametrelerinden olan yansıma katsayısı ve ışıma örüntüleri incelenmiştir. Tasarlanan mikroşerit antenin, RF anahtarların durumuna, yani kontrol noktalarına uygulanan farklı besleme durumlarına göre, farklı frekanslarda (1.7, 1.9, 2.2, 2.6 ve 2.75 GHz) rezonansa geldiği tespit edimiştir. RF anahtarlama için 4 adet PIN diyot modellenmiş ve kullanılmıştır. Ayrıca PIN diyotların durumuna bağlı olarak antenin ışıma örüntüsünün de değiştiği gözlenmiştir. Ansoft HFSS programı ile fiziksel özellikleri ve geometrisi belirlenen mikroşerit anten, hfss simülatörü kullanılarak tasarlanmış ve çift tarafı bakır kaplı FR4 plaket kullanılarak gerçeklenmiştir. Kullanılan plaketin kalınlığı 1.6 mm'dir. Antenin eni 49.7mm ve boyu 50.9mm'dir. Gerçeklenen antenin yansıma katsayısı (S11) Spektrum analizör kullanılarak ölçülmüş ve benzetim sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar karşılaştırıdığında, benzetim sonuçları ile ölçüm sonuçlarının yapısal olarak uyum içnde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The developments of modern communication systems lead to the need of antennas operate by more than one frequency band. Many applications need more than one frequency band. Wireless, and medical applications this is because of the different systems which these applications are working on This study organized new designs to expose to microstrip antennas with multiple frequencies and appropriate bandwidth. Analytical models for microstrip patch antenna, besides the effect of fundamental parameters on the antenna characteristics were studied by using HFSS software. For antennas designed, first covers systems (1.7, 1.9, 2.2, 2.6 ve 2.75 GHz) by using slotted etached to ground which from of these frequencies used in wireless communication application, Depending on the RF switches, slot gave good results in terms of bandwidth and obtain a new frequency band. For RF switching is 4 PIN diode used. The antenna have designed, studied, and simulated by using hfss simulator, which had executed and printed practically by using a panel consists of two layers of copper separated by dielectric material type (FR-4) with a thickness of 1.6mm using the method of printing paper and removal of chemical wetlands. The widht of antenna is 49.7mm, and the lenght is 50.9mmThe return loss of the antennas had been measured using spectrum analyzer, and the Radiation Pattern are simulated and S11 measured in an labrotery. The results for return loss show agreement with simulated