Kapalı alanlarda sigara içme yasağı sonrasında akciğer kanseri histopatolojisindeki olası değişikliklerin on yıl arayla karşılaştırmalı analizi
The comparative analysis of possible changes in lung cancer histopathology within ten years after smoking ban in indoor areas
  1. Tez No: 650361
  2. Yazar: OĞUZHAN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 474
Özet
Amaç: Akciğer kanseri, yüksek mortalitesi ve beraberinde getirdiği sosyal ve ekonomik zorluklar sebebiyle tüm dünyada mücadele edilmesi gereken önemli bir sağlık sorunudur. Bu sebeple etyopatolojisinde başlıca olarak sigara ve tütün ürünleri tüketiminin rol oynadığı akciğer kanseriyle mücadelenin yolu, esasında sigara ve tütün ürünlerine karşı verilecek mücadeleden geçmektedir. Uygulanan vergi ve fiyat arttırımları, reklam yasakları, halkın konu hakkında bilinçlendirilmesini amaçlayan görsel ve işitsel yayınlar ve en önemlisi de“Dumansız Hava Sahası”esasına dayalı olarak kapalı alanlarda sigara ve tütün ürünlerinin kullanılmasının yasaklanmasını öngören yasal düzenlemeler bu mücadelenin önde gelen örnekleri arasında sayılabilmektedir. Ülkemizde 2008 yılında yürürlüğe girmiş olan ve kapalı alanlarda sigara ve tütün ürünlerinin kullanımını yasaklayan“Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun”ile sigara kullanımının azaltılması sonucu akciğer kanseri histopatolojisinde ve hastaların yaş, cinsiyet gibi özelliklerine bağlı olarak hastalığın profilinde bir değişim olup olmayacağını belirleyerek, bu gibi mücadele yöntemlerinin verimliliğini ve etkililiğini göstermek amacıyla çalışmamızı planladık. Gereç ve Yöntem: T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde primer akciğer kanseri tanısı almış 18-100 yaş aralığında bulunan 01.01.2008-31.12.2008 tarihleri arasında 1403 (Grup 1), 01.01.2018-31.12.2018 tarihleri arasında 910 (Grup 2) olmak üzere toplamdaki 2313 hastanın kayıtları, geriye dönük olarak kurum arşivinden tarandı. Hastaların kimlik bilgisi, cinsiyet, yaş, biyopsi alınma şekilleri, biyopsi rapor tarihleri ve aldıkları histopatolojik tanıları toplandı. Tüm bu verilerin istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların %60,7'sini Grup 1 hastaları oluştururken, %39,3'ünü ise Grup 2 hastaları oluşturmakta idi. Tüm hastaların büyük çoğunluğu 61-80 yaş aralığında (%51) idi. Bunu 41-60 yaş aralığındaki hastalar (%44,5) takip etmekte idi. Cinsiyet dağılımı açısından incelendiğinde; tüm hastaların %13,3'ünü kadın hastalar, %86,7'sini ise erkek hastalar oluşturmaktaydı. Grup 1'deki hastaların %89'unu erkek hastalar oluştururken Grup 2'deki hastaların %83,1'ini erkek hastalar oluşturmaktaydı. Grup 1'deki hastaların %11'ini kadın hastalar oluştururken Grup 2'deki hastaların %16,9'unu kadın hastalar oluşturmakta idi. Grup 1'deki hastaların büyük çoğunluğunu oluşturan yaş grubunun %48,8 ile yine 61-80 yaş grubundaki hastalar olduğu görülmekte iken Grup 2'deki hastaların büyük çoğunluğunu %54,5 ile 61-80 yaş grubundaki hastaların oluşturmakta idi. Her iki grupta da en sık minimal invaziv tanısal işlemler uygulanmıştı. Grup 1'deki hastaların %53,8'i, Grup 2'deki hastaların ise %49,3'ünde uygulanan tanısal işlem fiberoptik bronkoskopi idi. Histopatolojik tanıların dağılımları açısından bakıldığında; Grup 1'deki hastalarda en fazla saptanan histopatolojik tanı“Yassı Hücreli Karsinom”(%37,6) iken, bunu“Küçük Hücreli Dışı Karsinom”(%29,9) ve“Adenokarsinom”un (%16,7) izlediği saptandı. Grup 2'deki hastalarda ise, en fazla görülen histopatolojik tanının“Adenokarsinom”(%40,1) olduğu, bunu da“Yassı Hücreli Karsinom”(%33,4) ve“Küçük Hücreli Karsinom”un (%16,7) takip ettiği görüldü. Çıkarımlar: Kapalı alanlarda uygulanan sigara içme yasağının, günümüzde tüm dünyada önemli bir sağlık sorunu olarak değerlendirilen akciğer kanserinin histopatolojik alt tiplerinin sıklıklarına; sigara ilişkili olduğu düşünülen“Yassı Hücreli Karsinom”gibi alt tiplerin görülme sıklıklarını azaltıp, dolaylı olarak nispeten sigara ilişkisiz olduğu düşünülen“Adenokarsinom”sıklığında artışa sebep olmak suretiyle etkide bulunduğu tespit edilmiştir. Buna benzer yasal düzenlemelerin kararlılıkla devam etmesi, akciğer kanseri ve sebep olduğu sosyal, ekonomik ve sağlık sorunlarını azaltmada anahtar rolü oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: Lung cancer is an important health problem with high mortality rates, social and economic challenges, and must be tackled all over the world. For this reason, the efforts against lung cancer, in which cigarette and tobacco consumption plays a major role in its etiopathology, essentially passes through the fight against cigarettes and the tobacco products. Tax and price increases, advertising prohibitions, audiovisual broadcasts aiming to raise awareness of the public and most importantly, legal regulations that prohibit the use of cigarettes and tobacco products in closed areas on the basis of“Smoke Free Air”can be considered among the leading examples of this struggle. We planned our study in order to show the efficiency and effectiveness of such methods of struggle by determining whether there will be a change in the histopathology of lung cancer and the profile of the disease depending on the characteristics of the patients such as age and gender as a result of the reduction of smoking with the help of“Law on the Prevention and Control of the Harm of Tobacco Products”, which entered into force in 2008, prohibiting smoking and the use of tobacco products in indoor areas. Materials and Method: The records of a total of 2313 patients who were diagnosed with primary lung cancer [in 2 separate groups as (Group 1: 910 patients between 01.01.2008-31.12.2008) and (Group 2: 1403 patients between 01.01.2018-31.12.2018)] at Ministry of Health; Health Sciences University; Süreyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital, were retrospectively evaluated. Patients' identity, gender, age, biopsy methods, biopsy report dates and histopathological diagnoses were collected. Statistical analysis of all these data was performed. Results: While 60.7% of the patients were included in the study as Group 1, 39.3% were included as Group 2 patients. The majority of all patients were in the 61-80 age range (51%). This was followed by patients between the ages of 41-60 (44.5%). In terms of gender distribution; 13.3% of all patients were female patients and 86.7% were male patients. While 89% of the patients in Group 1 were male patients, 83.1% of the patients in Group 2 were male patients. While 11% of the patients in Group 1 were female patients, 16.9% of the patients in Group 2 were female patients. While it was observed that the age group that constitutes the majority of the patients (48.8%) in Group 1 was between the ages 61 and 80 years, the majority of the patients (54.5%) in Group 2 were also between the ages 61 and 80 years. Minimally invasive diagnostic procedures were the most frequently performed techniques in both groups. The diagnostic procedure performed in 53.8% of the patients in Group 1 and in 49.3% of the patients in Group 2 was fiberoptic bronchoscopy. Considering the distribution of histopathological diagnoses; the most common histopathological diagnosis in the patients in Group 1 was“Squamous Cell Carcinoma”(37.6%), followed by“Non-Small Cell Carcinoma”(29.9%) and“Adenocarcinoma”(16.7%). In the patients in Group 2, the most common histopathological diagnosis was“Adenocarcinoma”(40.1%), followed by“Squamous Cell Carcinoma”(33.4%) and“Small Cell Carcinoma”(16.7%). It was seen that. Conclusions: The smoking ban applied in closed areas has been found to have an effect on the incidences of the histopathological types of lung cancer by decreasing the incidence of“Squamous Cell Carcinoma”, which is thought to be associated with smoking and by indirectly increasing the incidence of“Adenocarcinoma”, which is thought to be relatively non-related to smoking. Decisive continuation of such legal regulations will play a key role in reducing lung cancer and the social, economic and health problems related with it.