Bazı aromatik bitkilerden elde edilen rozmarinik asit, karnosol ve karnosik asitin sardalya (Sardina pilchardus Walbaum 1972) filetosu üzerindeki antioksidan ve antimikrobiyal etkilerinin incelenmesi
Investigation of antioxidant and antimicrobial effects of rozmarinic acid, carnosol and carnosic acid from some aromatic plants on the sardine (Sardina pilchardus Walbaum 1972) fillet
- Tez No: 650381
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZOĞUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışmada, biberiye (Rosmarinus officinalis L), tıbbi adaçayı (Salvia officinalis) ve israil kekiği (Origanum syriacum)'nden elde edilen standardize doğal antioksidan ekstrelerinin (KarA, Kar ve RozA) vakum paketlenen sardalya filetolarının buz dolabı koşullarında 20 günlük depolama süresince duyusal, kimyasal (TVB-N, TBA, PV, FFA) ve mikrobiyolojik (Toplam mezofil bakteriTAMB ve koliform) etkileri araştırılmıştır. Farklı polaritedeki çözücülerle elde edilen bitki ekstreleri ve standardize ekstrelerinin kimyasal analizleri ve antimikrobiyal aktiviteleri araştırılmıştır. Elde edilen ekstreler arasında en yüksek antioksidan kapasiteye sahip ekstre KarA standardize ekstresi iken en iyi antimikrobiyal aktiviteyi israil kekik yağı göstermiştir. Duyusal sonuçlarına göre kontrol grubunun raf ömrü 13 gün iken standardize ekstre ile muamele edilen grupların raf ömrünün 20 gün olduğu tespit edilmiştir. Standardize ekstreler daha düşük TVB-N ve FFA analiz değerleri göstermesinin yanı sıra TBA ve PV değeri depolama süresince sırasıyla 01.48 mg/MDA ve 14.06 meqO2 /kg geçmemiştir. En düşük mikrobiyal sonuçlar RozA grubu başta olmak üzere muamele gruplarında gözlenmiştir. Çalışma sonucunda %0.5 standardize ekstreler ile muamele edilen sardalya filetolarının raf ömrünün arttığı (7 gün) ve kalitesinin korunduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the current study, the sensorial, chemical(TVB-N,TBA,PV,FFA) and microbiological(TVC,total coliform count) effects of the natural antioxidant extracts (KarA, Kar and RozA) obtained from rosemary (R. officinalis L), sage tea (S. officinalis) and israile oregano (O. syriacum) on vacuum packaged and refrigerated sardine fillets were investigated for 20 days. The chemical and antimicrobial activities of standard herbal extracts together with extracts obtained with different solvents polarities were also determined. KarA standard extract had the highest antioxidant capacity, and the Israile oregano had the highest antimicrobial activity. The result of sensorial analysis indicated that the shelf lives were 13 and 20-days for the control and standardized extract groups, respectively. The TVB-N and FFA values were significantly lower for the standardized extract groups, and the storage TBA and PV levels did not exceed 01.48 mg/MDA and 14.06 meqO2/kg, respectively. All experimental groups had comparatively low microbial counts, the lowest being the RozA group. We conclude that 0.5% standardized extract treatment will increase the shelf life (appx. 7 days) and the quality of sardine fillets.