Tıbbi ve aromatik bitkilerde yaygın olarak bulunan bazı hidroksi benzoik ve hidroksi sinnamik asitlerin ın vıtro antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
In vitro investigation of the antimicrobial activity of some hydroxy benzoic and hydroxy cinnamic acids distributed widely in medical and aromatic plants
  1. Tez No: 354395
  2. Yazar: ASLIHAN AYDOĞAN GÜRBÜZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKTAŞ TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; gallik asit, protocatechuic asit etil ester, vanillic asit, 4-hidroksibenzoik asit, ferulik asit, kafeik asit, p-kumarik asit, sinapik asit, trans-sinnamik asit, (-)-quinic asit, rozmarinik asit, o-kumarik asit, valerik asit, 2-fenil bütirik asit, (±)-jasmonik asit, metil paraben, propil paraben, phloroglucinol karboksilik asit (2,4,6-trihidroksibenzoik asit) ve gallik asit trimetil eterin (3,4,5-trimetoksibenzoik asit) in vitro antimikrobiyal aktiviteleri araştırılmıştır. Antimikrobiyal aktivite testleri, birbirini tamamlayıcı nitelikte olan agar kuyucuk ve minimum inhibitör konsantrasyonu (MİK) yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Her iki test sisteminden elde edilen bulgular birbirini doğrular niteliktedir. Fitokimyasallar içerisinde; gallik asit, protocatechuic asit etil ester, vanillic asit, 4-hidroksibenzoik asit, sinapik asit, trans-sinnamik asit, rozmarinik asit, o-kumarik asit, valerik asit ve (±)-jasmonik asit test mikroorganizmalarına karşı kayda değer aktiviteler sergilemiştir. Diğer yandan, 2-fenil bütirik asit ve phloroglucinol karboksilik asit (2,4,6-trihidroksibenzoik asit) herhangi bir aktivite göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in vitro antimicrobial activity of gallic acid, protocatechuic acid ethyl ester, vanillic acid, 4-hydroxybenzoic acid, ferulic acid, caffeic acit, p-coumaric acid, sinapic acid, trans-cinnamic acid, (-)-quinic acid, rosmarinic acid, o-coumaric acid, valeric acid, 2-phenyl butyric acid, (±)-jasmonic acid, methyl paraben, propyl paraben, phloroglucinol carbocylic acid (2,4,6-trihydroxybenzoic acid) and gallic acid trimethyl eter (3,4,5-trimethoxybenzoic acid) was investigated. Antimicrobial activity tests were carried out by applying two complementary test systems named as agar well diffusion and minimum inhibitory concentration (MIC). Data obtained from the both test systems were found in agreement with the each other. Within the phytochemicals; gallic acid, protocatechuic acid ethyl ester, vanillic acid, 4-hydroxybenzoic acid, sinapic acid, trans-cinnamic acid, rosmarinic acid, o-coumaric acid, valeric acid and (±)-jasmonic acid were found as remarkable antimicrobial agents against the test microorganisms. On the other hand, 2-phenyl butyric acid and phloroglucinol carbocylic acid (2,4,6-trihydroxybenzoic acid) exhibited no activity against the microorganisms.