Serebral palsili çocuklarda duyusal problemlerin yürüme fonksiyonu ve tipleri ile ı̇lişkisi
The correlation between sensory problems and gait function and types in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 650402
  2. Yazar: MELTEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT BİLGİLİ, PROF. DR. NAZİF EKİN AKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Serebral Palsili çocuklarda primer problemin motor bozukluklar olmasına rağmen, sosyal, davranışsal, duyusal gibi birçok alanda da sorunlara sıklıkla rastlanmaktadır. Nörolojik sistemde motor çıktıların kalitesi duyusal girdilerin kalitesi ile yakından ilişkilidir. Serebral palsili çocuklarda hastalığın nedeni olan lezyon dolayısıyla beynin iç organizasyonu negatif etkilenmiştir. Bu durum motor fonksiyonu dolayısıyla da günlük yaşamda sıklıkla kullanılan primer motor fonksiyonlardan olan yürümeyi de doğrudan etkilemektedir. Çalışmanın amacı SP'li çocuklarda duyusal problemler ile yürüme fonksiyonu ve tipleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmaya yaşları 3 ile 10 arasında değişen toplam 30 SP'li çocuk dahil edildi. Popülasyonun duyusal durumu Duyu Profili Ölçeği ile, yürüme fonksiyonu Kaba Motor Fonksiyon Ölçeği D ve E alt bölümleri ile ve yürüme alt parametreleri Edinburgh Gözlemsel Yürüme Skorlaması ile değerlendirildi. İstatistiksel analizde ise Spearman korelasyon analizi ve lojistik regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Although the primary problem in children with Cerebral Palsy is motor disorders, problems in many areas such as social, behavioral, and sensory are frequently encountered. The quality of motor outputs in the neurological system is closely related to the quality of sensory inputs. In children with cerebral palsy, the internal organization of the brain is negatively affected due to the lesion causing the disease. This situation directly affects walking, which is one of the primary motor functions frequently used in daily life. The aim of the study is to investigate the relationship between sensory problems and walking function and types in children with CP. In total, 30 children with CP between the ages of 3 and 10 were included in this study. The sensory status of the population was evaluated with the Sensory Profile Scale, the walking function with the D and E subsections of the Gross Motor Function Scale, and the walking sub-parameters with the Edinburgh Visual Gait Scoring. Spearman correlation analysis and logistic regression analysis were used for statistical analysis.