Farklı kristal yapıdaki seramik braketlerin in vitro ortamda renk stabilitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of color stability of ceramic brackets in different crystal structure in vitro
- Tez No: 650458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET PALA MUTLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, monokristal ve polikristal yapıdaki seramik braketlerin, renklendirici ajanlar karşısında meydana gelebilecek renk değişimlerinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda kullanılan monokristal yapıdaki braketler Inspire IceTM, Radiance PlusTM ve Perfect ClearTM, polikristal yapıdaki braketler ise Clarity AdvancedTM, Symetri ClearTM ve 20/40TM Ceramic Bracket'tir. Her markadan 32 adet olmak üzere toplamda 192 seramik braket kullanılmıştır. Braketler 24 gruba ayrılmış (n=8) ve çay, kahve, yapay tükürük ve sigara dumanına maruz bırakılmıştır. Meydana gelen renk değişimleri kolorimetre cihazı ile ölçülmüştür. Gruplara ve solüsyonlara göre ΔE değerlerinin karşılaştırılmasında iki yönlü varyans analizi ve çoklu karşılaştırmalar için ise Tukey HSD testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre hem monokristal hem de polikristal braketler renklendirici ajanlara maruz kaldığında klinik olarak farkedilebilir renk değişikliği göstermiştir. Kristal yapıya göre değerlendirildiğinde monokristal braketler istatistiksel olarak daha düşük renk değişikliği göstermiştir. Tüm zamanlar ayrı ayrı değerlendirildiğinde Inspire IceTM en az, 20/40TM Ceramic Bracket ise en fazla renk değişikliği gösteren braket markasıdır. En fazla renk değişikliğine neden olan ajan ise çay olarak belirlenmiştir. Bu çalışma, günlük yaşamda sık tüketilen içeceklerin zamana bağlı olarak seramik braketlerde renk değişikliğine neden olabileceğini göstermektedir. Ayrıca braket markası, braketin kristal yapısı, renklendirici ajan ve zaman, malzemelerin renk değişim derecesini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the color changes that may occur in monocrystalline and polycrystalline ceramic brackets in the presence of coloring agents in vitro. The monocrystalline brackets used in our study are Inspire IceTM, Radiance PlusTM and Perfect ClearTM, and the polycrystalline brackets are Clarity AdvancedTM, Symetri ClearTM and 20 / 40TM Ceramic Bracket. A total of 192 brackets were conducted in this study, 32 from each brand. The brackets were divided into 24 groups (n = 8) and exposed to tea, coffee, artificial saliva and cigarette smoke. The color changes that occurred were measured with a colorimeter device. Two-way analysis of variance was used to compare ΔE values according to groups and solutions, and Tukey HSD test was used for multiple comparisons. According to the results of the study, both monocrystalline and polycrystalline brackets showed clinically noticeable discoloration when exposed to coloring agents. When evaluated according to the crystal structure, the monocrystalline brackets showed statistically less color change. When all times are evaluated separately, Inspire IceTM is the bracket brand that shows the least color change, and 20 / 40TM Ceramic Bracket is the bracket brand that shows the most color changes. The agent that causes the most color change was determined as tea. This study shows that drinks that are frequently consumed in daily life can cause discoloration in ceramic brackets depending on time. In addition, the bracket brand, crystal structure of the bracket, coloring agent and time affect the color change degree of the materials.