Preeklampsi ve eklampsi varlığında postpartum serum neutrophil gelatinase-associated lipocalin ve kidney injury molecule 1 seviyesinin değerlendirilmesi
Effect of preklampsia and preeclampsia severity on maternal serum ngal and kim-1 levels during pregnancy and post partum period
- Tez No: 650474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF MADENDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı gebelik ve doğum sonrası dönemde preeklampsi ve preeklampsi şiddetinin maternal serum neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) ve kidney injury molecule-1 (KIM-1) düzeyleri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Yöntemler: Çalışmamız 77 gebe kadın ve 72 postpartum dönemde bulunan 149 hastayı kapsamaktadır. Bu hastalar kendi içlerinde 3 gruba ayrılmışlardır: (1) kontrol,(2)ağır preeklampsi,(3) hafif preeklampsi. Postpartum dönemde bulunan hafif preeklampsili ve ağır preeklampsili hasta grubu, hastane veri tabanından belirlenmiştir. Çalışmayı kabul eden hastalar telefon araması ile hastaneye davet edilmiştir. Bulgular: Maternal serum NGAL seviyeleri normal gebe grubunda 76.5 ± 28.9 ng/ml, hafif preeklampsi grubunda 76.0 ± 24.4 ng/ml, ağır preeklampsi grubunda 109.0 ± 23.6 ng/ml olarak ölçülmüştür. Maternal serum NGAL seviyeleri ağır preeklampsi grubunda, hafif preeklampsi ve kontrol grubuna göre belirgin şekilde yükselmiştir. Postpartum dönemdeki maternal serum NGAL seviyeleri normal gebelerde 76.6 ± 32.4 ng/ml, hafif preeklampsi grubunda 80.4 ± 27.4 ng/ml, ağır preeklampsi grubunda 113.21 ± 33.9 ng/ml olarak ölçülmüştür. Maternal serum NGAL seviyeleri gebeliği devam eden ağır preeklampsi grubunda, gebeliği devam eden hafif preeklampsi grubuna ve normal gebelere göre anlamlı ölçüde yüksek ölçülmüştür. Maternal serum KIM-1 seviyeleri normal gebe grubunda 0.46 ± 0.11 ng/ml, hafif preeklampsili gebe grubunda 0.73 ± 0.42 ng/ml, ağır preeklampisli gebe grubunda 0.56 ± 0.39 ng/ml olarak ölçülmüştür. Maternal serum KIM-1 seviyeleri ağır preeklampsili ve hafif preeklampisili gebe grubunda, normal gebe grubuna göre belirgin şekilde artmış olarak izlenmiştir. Postpartum gruplarında, maternal serum KIM-1 kontrol postpartum grubunda 0.50 ± 0.19 ng/ml, hafif preeklampsi grubunda 0.52 ± 0.33 ng/ml, ağır preeklampsi grubunda 0.56 ± 0.39 ng/ml olarak ölçülmüştür. Maternal serum KIM-1 seviyeleri postpartum gruplar arasında benzer olarak izlenmiştir. Sonuçlar: Sonuçlarımız preeklampsinin şiddeti arttıkça doğum sonrası dönemde bile uzun süre böbrek hasarının devam ettiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate effect of preeclampsia and preeclampsia severity on maternal serumneutrophil gelatinase-associated lipocalin(NGAL) and kidney injury molecule-1 (KIM-1) levels during pregnancy and postpartum period. Methods: Our study comprised 149 patients 77 were pregnant women and 72 were postpartum period and divided into the following three groups each one: (1) control, (2) severe preeclampsia, and (3) mild preeclampsia. Patients with mild preeclampsia and severe preeclampsia who were in the postpartum period were identified through the hospital data system and invited to the hospital after the phone call and the patients who accepted the invitation were included in the study. Results: Maternal serum NGAL levels was 76.5 ± 28.9 ng/ml in normal pregnancy group, 76.0 ± 24.4 ng/ml in mild preeclampsia group and 109.0 ± 23.6 ng/ml in severe preeclampsia group. Maternal serum NGAL levels were significantly increased in severe preeclampsia group compared to mild preeclampsia group and normal pregnancy group. In postpartum period maternal serum NGAL levels was 76.6 ± 32.4 ng/ml in previous normal pregnancy group, 80.4 ± 27.4 ng/ml in previous mild preeclampsia group and 113.21 ± 33.9 ng/ml in previous severe preeclampsia group. Maternal serum NGAL levels were significantly higher in previous severe preeclampsia group than previous mild preeclampsia group and previous normal pregnancy group.Maternal serum KIM-1 levels was 0.46 ± 0.11 ng/ml in normal pregnancy group, 0.73 ± 0.42 ng/ml in mild preeclampsia group and 0.81 ± 0.40 ng/ml in severe preeclampsia group. Maternal serum KIM-1 levels were significantly increased in mild and severe preeclampsia group compared to normal pregnancy group.In postpartum period maternal serum KIM-1 levels was 0.50 ± 0.19 ng/ml in previous normal pregnancy group, 0.52 ± 0.33 ng/ml in previous mild preeclampsia group and 0.56 ± 0.39 ng/ml in previous severe preeclampsia group. Maternal serum KIM-1 levels were similar amongs previous pregnancy groups. Conclusions: Our results indicated that as the severity of preeclampsia increases, kidney damage continues for a long time, even in the postpartum period.