Birinci basamağa başvuran hipertansif hastaların ilaç tedavisi ve diyet uyumunun değerlendirilmesi
Drug treatment of hypertensive patients applying to primary care and evaluation of dietary compliance
- Tez No: 650473
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI ŞENSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Giriş: Hipertansiyon tüm dünyada erişkin nüfusun önemli bölümünü etkileyen ve büyük ölçüde önlenebilen kardiyovasküler bir hastalıktır. Bu çalışma aile sağlığı merkezine başvuran hipertansiyon hastalarının kullandıkları ilaç ile diyet uyumlarını ve etki eden faktörleri belirlemek amacı ile yapıldı. Materyal-metod: Tanımlayıcı, kesitsel nitelikte olan çalışmamız Afyonkarahisar'da, 6 Aile Sağlığı Merkezine 1 Haziran-31 Temmuz 2020 arasında başvuran 400 hipertansiyon hastası ile yürütüldü. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Antihipertansif Uyum Ölçeği, Diyete Uyum Hakkındaki İnançlar Ölçeği ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hypertension is a cardiovascular disease affecting the majority of the adult population worldwide and is substantially preventable. The aim of the study was to determine the compliance of diet and the medication used by hypertensive patients admitted to the family health center and the factors affecting them. Materials and Methods: Our descriptive cross-sectional study was carried out with 400 hypertension patients who had applied to 6 family health centers in Afyonkarahisar between June 1 and July 31, 2020. Personal Information Form, Antihypertensive Compliance Scale, Beliefs for Dietary Compliance Scale, and International Physical Activity Questionnaire were used for data collection.