Endotrakeal aspirasyon becerisini geliştirmede hemşirelik öğrencilerine uygulanan yüksek gerçekli simülasyon eğitiminin klinik karar verme ve klinik uygulamaya etkisi
The effect of high fidelity simulation training applied to nursing students on clinical decision making and clinical practice in developing endotracheal suctioning skills
  1. Tez No: 650536
  2. Yazar: BURCU KÜBRA SÜHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma endotrakeal aspirasyon becerisi geliştirme ve hastanın aspirasyon ihtiyacını tanılamada son sınıf hemşirelik öğrencilerine uygulanan Yüksek Gerçekli Simülasyon (YGS) yönteminin klinik karar verme ve klinik uygulama üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, ön-son test desenli ve randomize kontrollü deneysel araştırmadır. Grupların randomizasyonunda klinik karar verme puan ortalaması ve akademik başarı puan ortalaması esas alınmıştır. Araştırmanın örneklemine araştırmaya alınabilme kriterlerini taşıyan öğrencilerden deney grubuna 19 ve kontrol grubuna 19 öğrenci seçilmiştir. Deney grubuna Yüksek Gerçekli Simülasyon eğitimi verildikten sonra klinik uygulama yaptırılmış, kontrol grubuna ise simülasyon eğitimi verilmeden klinik uygulama yaptırılmıştır. Araştırmamızda puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamakla birlikte (p>0.05), deney grubundaki hemşirelik öğrencilerin doğru klinik karar verme düzeyinin simülasyon eğitiminden sonra klinik uygulamada arttığı, kontrol grubundaki hemşirelik öğrencilerinin ise klinik uygulamaya başladığında deney grubundaki öğrencilerden daha yüksek olmasına rağmen, hastaya endotrakeal aspirasyon uygulamasından sonra düştüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of High Fidelity Simulation (HFS) method applied to senior nursing students in developing endotracheal aspiration skills and diagnosing the patient's aspiration need on clinical decision making and clinical practice. The research is a randomized controlled experimental research with a pre-post test design. In the randomization of the groups, the average clinical decision making score and the average academic success score were used as basis. Among the students meeting the criteria of being included in the study, 19 students were selected for the experimental group and 19 students for the control group. After the High Fidelity Simulation training was given to the experimental group, the clinical practice was done, and the control group was given clinical practice without simulation training. Although there was no statistically significant difference between the mean scores in our study (p> 0.05), the level of correct clinical decision making of the nursing students in the experimental group increased in clinical practice after the simulation training, while the nursing students in the control group were higher than the students in the experimental group when they started clinical practice. It was found that it fell after endotracheal aspiration.