Perioperatif hiperglisemi yönetimi için geliştirilen normoglisemi kontrol listesinin cerrahi alan enfeksiyonları üzerine etkisi
The effect of normoglycemia checklist developed for the management of perioperative hyperglycemia on surgical field infections
- Tez No: 650535
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, perioperatif normoglisemi yönetimi için etkinliği kanıtlanmış uygulanabilir bir normoglisemi kontrol listesinin geliştirilmesi ve uygulanan normoglisemi kontrol listesinin cerrahi alan enfeksiyonu üzerine etkisini değerlendirmek amacı ile yapıldı. Araştırma, prospektif randomize kontrollü deneysel tipte bir vaka- kontrol çalışmasıdır. Çalışma bir üniversite hastanesinde kolesistektomi yapılan hastalar ile gerçekleştirildi. Araştırmada örnekleme alınabilme kriterlerini taşıyan, diyabet tanısı olan veya stres hiperglisemisi (açlık kan glukoz düzeyi 100 mg/dl üzeri) gelişen hastalar deney (40) ve kontrol (40) gruplarına atandı. Deney grubuna atanan hastalara ameliyat öncesi, sırası ve sonrası (48 saat süresince kan glukoz düzeyi 80-150mg/dl aralığında tutulacak şekilde uygulanan sürekli insülin infüzyonu) kan glukoz düzeyine göre normoglisemi kontrol listesi uygulandı. Kontrol grubuna klinikte var olan rutin uygulama yapıldı. Bu çalışmada stres hiperglisemisi (%72.7) gelişen hastalarda diyabet tanısı (%27.3) olan hastalara göre daha yüksek oranda cerrahi alan enfeksiyonu geliştiği ancak, gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to develop an applicable normoglycemia checklist with proven efficacy for perioperative normoglycemia management and to evaluate the effect of the applied normoglycemia checklist on surgical site infection (SSI). The study is a prospective randomized controlled experimental type case-control study. The study was conducted in a university hospital with patients with cholecystectomy. Patients with diabetes or stress hyperglycemia (fasting blood glucose level above 100 mg/dl), who met the sampling criteria in the study were assigned to the experimental (40) and control (40) groups. A normoglycemia checklist was applied to the patients selected for the experimental group preoperatively, during surgery and postoperatively (continuous insulin infusion applied to keep the blood glucose level in the range of 80-150mg/dl for 48 hours after surgery) according to their blood glucose level. The routine practice available in the clinic was applied to the control group. In this study, ıt was determined that patients with stress hyperglycemia (72.7%) developed surgical site infection at a higher rate than those with DM (27.3%), but the difference between them was not statistically significant (p> 0.05).