4. sanayi devriminin iklim değişikliği politikalarıyla etkileşimi
Interaction between the 4th industrial revolution and climate change policies
- Tez No: 650671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKSU, DOÇ. DR. MELİH SONER ÇELİKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İklim değişikliği, Birinci Sanayi Devrimi ile değişen teknolojiler ile artan fosil yakıt talebinin bir sonucudur. Günümüzde de Dördüncü Sanayi Devrimi yaşanmaktadır. Bu bağlamda Sanayi 4.0'ın etkilerini analiz etmek önemlidir. Bu tezde Sanayi 4.0'ın 2017 – 2050 yılları arasında sebep olacağı teknolojik değişimlerin S-eğrileri oluşturularak, referans, orta-seviyede teknoloji değişimi ve yüksek-seviyede teknoloji değişimi senaryolarında, enerji kaynaklarına talebin değişimi LEAP modeli kullanılarak hesaplanmıştır. Referans senaryoya göre, orta senaryoda elektrik talebi 1,88, yüksekte ise 2,2 kat artmıştır. Sadece doğrudan emisyonlar değerlendirildiğinde, referans senaryoya göre orta senaryoda %37, yüksek senaryoda %49 düşüş olacağı tahmin edilirken, dolaylı emisyonlarla birlikte değerlendirildiğinde orta senaryoda %9, yüksek senaryoda ise %11 artış olmaktadır. Elektronik atık miktarı ve nadir toprak element talebinin, kişi başına düşen elektrik tüketimi ile doğru orantılı olarak artış göstermekte ve referans, orta ve yüksek senaryoda sırasıyla 1,4, 2,7 ve 3,2 katına çıkmaktadır. Çıkan sonuçlar, daha bütüncül iklim politikalarının geliştirilerek tüm sektörlere yayılan ve ancak yaşam döngüsü analizlerine dayanan karbon fiyatlandırma araçları ile toplam emisyonların azaltılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change is the result of the changing technologies and increased fossil fuel demand due to the Industrial Revolutions. The world is now experiencing a new industrial revolution, i.e., Industry 4.0. Therefore, it is important to analyse the impacts of the Industry 4.0. In this thesis, the projected technology diffusions between the years of 2017 - 2050 have been calculated by creating S-curves in reference, medium-range technology diffusion, and high-range technology diffusion scenarios with LEAP model. Compared to the reference scenario, electricity demand is increased 1.88 times in medium-range scenario, and 2.2 times in high range scenario. Assessing only the direct CO2 emissions, total emissions are decreased 37% and 49% while assessing the direct and indirect emissions together, total emissions are increased 9% and 11% compared to reference scenario in medium and high range scenario respectively. It is found that the amount of electronic waste and the rare-earth element is increased in direct proportion with the per capita electricity consumption; and in reference, medium-range and hit range scenarios, the ratios are respectively 1.4, 2.7 and 3.2. In accordance with the results drawn by LEAP, it is suggested that total emissions could only be reduced by carbon pricing instruments based on life cycle analysis which are developed by climate change policies.