Hatay ili küçük ölçekli balıkçılığının durumu
Status of small-scale fishery of the Hatay region
  1. Tez No: 650672
  2. Yazar: BURCU ATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜT GÜRLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin Kuzeydoğu Akdeniz sahilinde bulunan Hatay ilinin küçük ölçekli balıkçılığın sosyo-ekonomik yapı ve sorunları sahil ilçeleri olan Samandağ, Arsuz, İskenderun, Payas ve Dörtyol ilçelerinde gerçekleştirilmiştir. Av araçlarının teknik ve fiziksel özellikleri, balıkçıların sosyo-ekonomik özellikleri, balıkçılık faaliyetlerinin ekonomik analizi ve balıkçıların karşılaştıkları sorunlar değerlendirilmiştir Hatay ilinde küçük ölçekli balıkçılık faaliyetinde kullanılan toplam kayıtlı 317 adet tekne bulunmaktadır. Veriler Samandağ, Arsuz, İskenderun, Payas ve Dörtyol kıyı bölgelerinde küçük ölçekli balıkçılık faaliyetinde bulunan 209 balıkçı ile yüz yüze görüşülerek elde edilmiştir. Balıkçılara toplam 42 sorudan oluşan anket soruları sorulmuştur. Küçük ölçekli balıkçılık, özellikle küçük kasabalarda ve düşük sermaye yatırımlarına sahip balıkçılık alanlarında birçok insan için bir gelir kaynağıdır. Küçük ölçekli balıkçılık, bölge halkının sağlıklı beslenmesine de katkıda bulunur. Su ürünleri insan protein gereksinimlerinde önemli bir rol oynar. Kıyı bölgelerinde sürdürülebilir küçük ölçekli bir balıkçılık elde etmek için etkin doğru yönetim ve politikalara ihtiyaç vardır. Balıkçıların daha fazla desteklenmesi gerekmektedir. Kıyı bölgelerinde küçük ölçekli balıkçılar ve aileleri için, azalmakta olan balıkçılık kaynakları ciddi bir risk oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate socio-economic structure and problems of artisanal fisheries in Samandağ, Arsuz, İskenderun, Payas and Dörtyol districts of Hatay Province, in the northeastern Mediterranean coast of Turkey. Technical and physical features of fishing gears, socio-economic characteristics of fishermen, economic analysis of fishery activity and the problems faced by fishermen were examined. A total of 317 boats were found to be registered in the small-scale fishing activity in these regions. The data were obtained from face to face inteviews carried out by 209 fishermen who are mainly engaged in the fishing activities in the Samandağ, Arsuz, İskenderun, Payas and Dörtyol coastal areas. A total of 42 questions were asked. Small-scale fishery is a source of income for many people, particularly in small towns and fishing areas with low-capital investments. Small-scale fishery also contribute to the healthy nutrition of the people of the region. Aquaculture plays an important role in human protein requirements. There is a increasing need to supporting bodies or programs in order to get a sustainable small scale fishery in these coastal regions. There is also a serious risk for small-scale fishermen and their families since their life depends on the income coming from fishery resoures decreasing in coastal areas.