Ülke CDS primleri ve hisse senedi piyasası ilişkisi: Türkiye, Brezilya ve Rusya örneği
Country CDS premiums and stock market relations: Turkey, Brazil and Russia case
- Tez No: 650698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGEHAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Son yıllarda artan risk ve belirsizlik ortamında özellikle gelişmekte olan ülkelerde risk değerlendirme ölçütü olarak kullanılan kredi temerrüt takası primlerinin önemi artmıştır. Yaşanan finansal kriz ve skandallar neticesinde gelecekte oluşması muhtemel olan risk unsurunun bugünden tahmin edilmesini mümkün kılan kredi temerrüt takası primleri, ilgili tarafların (devlet, müşteri, yatırımcı vb.) güven duyabilmesini sağlamaktadır. Bu kapsamda, gelişmekte olan ülkeler arasında bulunan Türkiye, Brezilya ve Rusya ülkelerine ait 2011-2020 yılları aralığında yer alan 5 yıllık veriler kullanılarak kredi temerrüt takası primleri, hisse senedi piyasası ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, kredi temerrüt takası primleri üzerinde hisse senedi piyasasının getirilerinin uzun dönem denge ilişkisinin varlığını tespit etmektir. Bu amaç kapsamında Johansen eşbütünleşme testi, Toda Yamamoto Granger Nedensellik analizi ve vektör hata düzeltme modeli (VECM) uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, Türkiye, Brezilya ve Rusya ülkelerinin tümünde hisse senedi getirilerinin kredi temerrüt takası primlerine doğru bir nedensellik ortaya çıkmıştır. Eşbütünleşme ve uzun dönemli nedenselliklere bakıldığında ise Türkiye haricinde söz konusu iki değişkenin eşbütünleşik olarak uzun dönemli nedensellik içerisinde bulunduğunu gösteren sonuçlar elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of credit default swap premiums, which are used as a risk assessment criterion, especially in developing countries, has increased in an environment of increasing risk and uncertainty in recent years. As a result of the financial crisis and scandals, credit default swap premiums which make it possible to predict the risk factor that is likely to occur in the future provides the relevant parties (government, customers, investors, etc.) to feel confident. Default swap premiums have been associated with stock market by using 5 year credit data within the range of the years 2011 2020 belonging to Turkey, Brazil, and Russia countries which are among the developing countries. The main purpose of the study is to determine the existence of a long-term balance relationship of stock market returns on credit default swap premiums. For this purpose, Johansen cointegration test, Toda Yamamoto Granger Causality analysis and vector error correction model (VECM) were applied. It has emerged a true casualty all in Turkey, Brazil and Russia countries in stock market returns on credit default swap premiums. However, when it' s looked at the cointegration and long term casualties, it couldn't be seen any result about two variables in terms of being in a long term casualty cointegratedly.