Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre kamulaştırmasız el atma
De facto expropriation according to European Convention on Human Rights
  1. Tez No: 650716
  2. Yazar: MUSTAFA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bir mülkiyet hakkı ihlali olarak kamulaştırmasız el atma, idarenin usulüne uygun kamulaştırma kararı almaksızın bireylere ait taşınmazlara müdahalesi anlamına gelmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde ülkemiz özelinde kamulaştırmasız el atma kavramı açıklanmış, izleyen bölümlerde ise Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Ek 1 Sayılı Protokol'ün 1. maddesinde düzenlenen mülkiyet hakkı için çizilen çerçeve ile devamında üye devletler aleyhine verilen ihlal kararlarında belirtilen kriterler açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında kamulaştırmasız el atma kavramının devlet ile birey arasındaki ilişkilerde nasıl anlaşılması gerektiği ve ülkemiz özelinde iç hukuktaki yasal ve yargısal faaliyetlere etkisi üzerine genel bir görüş belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
De facto Expropriation which is type of violation on the right of property, is meaning if the goverment has no formal expropriation while confiscate to estates of people. In this study, firstly try to give general informations about the de facto expropriation specially on Turkey, after that try to explain the limits on the right of property in first article of the Additional Protocol of European Convention on Human Rights with unformal interventions of signotary states within cases. Lastly, according to the rules of the European Convention on Human Rights considering the de facto, expropriation how should be understood when states and people against on disagreements and especially for Turkey effect on the judicial procedures will be explained.