Pap antrenmanın kadın voleybolunda çeviklik, sıçrama ve smaç hızına etkisi
The effect of pap training on agility, jumping and spike speed in women's volleyball
  1. Tez No: 650734
  2. Yazar: ASLIHAN SİNANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KIRANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Elit düzeyde kadın voleybolcuların kuvvet antrenmanlarında uygulanan (haftada 3 gün, 8 hafta) geleneksel yöntemler ile bir egzersizden sonra nöromüsküler sistemin akut bir uyarılması anlamına gelen PAP antrenman yönteminin dikey sıçrama, çeviklik ve smaç hızına etkisi araştırılan bu çalışmada, Sultanlar Kadın Voleybol Liginde oynayan iki İstanbul kadın voleybol takımı araştırmaya katılmıştır. Araştırmaya toplamda 26 kadın katılmıştır. Takımlardan biri rastgele olarak Denek, diğeri ise Kontrol grubu olarak atanmıştır. Katılımcıların yaşları 29,08±5,45, boyları (cm) 1,86±0,06 ve beden ağırlıkları (kg) 68,81±5,57 olarak bulunmuştur. Gruplar arasında yaş (yıl), boy (cm) ve ağırlık (kg) değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktur (p>0,05). Kontrol ve Denek gruplarındaki tüm sporculara, performans verilerinin başlangıç noktasını belirlemek ve 8 haftalık kuvvet egzersizlerini sonunda antrenman etkisini karşılaştırmak için T Testi, Sıçrama ve Smaç hız ölçümleri uygulandı ve ölçümler ön test ve son test şeklinde değerlendirildi. Çalışmada Ön test ve Son test karşılaştırması için Wilcoxon testi, deney ve kontrol grubu karşılaştırmalarında Mannwhitney U testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study where impact of PAP training method, meaning acute stimulation of neuromuscular system following traditional methods applied at elite level after force training of female volleyball players (3 days a week for 8 weeks) and after an exercise, on vertical jumping, agility and spike speed is investigated, two Istanbul female volleyball teams playing at Female Volleyball Sultans league have participated in the research. 26 women have participated in research in total. One of the teams was randomly assigned as subject group and the other was assigned as control group. It was determined that ages of participants were 29,08+/-5,45, their heights (cm) were 1,86+/-0,06 and their body weights (kg) were 68,81+/-5,57. There is no statistically meaningful difference among the groups with respect to their age (year), height (cm) and weight (kg) values (p>0,05). T test, jumping and spike speed measurements are applied to all sporters in control and subject groups in order to determine starting point of performance data and to compare training impact at the end of strength exercises for 8 weeks and measurements are evaluated in the form of pre-test and post-test. In the study, Wilcoxon test is applied for comparison of pre-test and post-test and Mann Whitney U test is applied in comparisons of subject and control groups.