Marmara bölgesi ve civarının yerel manyetik fırtına indisi ve depremselliği arasındaki ilişkiler ve sürekli dalgacık analizleri
The corelation between local magnetic storm index and seismicity of Marmara region and its surruounding and continuous wavelet analysis
- Tez No: 650741
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışmasında bilimin her alanında olduğu gibi jeofizik yöntemlerde de zamana bağlı olarak gözlemlenmiş veri setlerinin kullanılarak yorumlanması amaçlanmıştır.Yerkürenin engellenemeyen ve önceden kestirilemeyen manyetik fırtına dönemleri ile sakin dönemlerinin bölgesel deprem aktivitesi ile ilişkilerinin bulunup bulunmadığı araştırılmıştır.Bu amaçla manyetik fırtınaların göstergesi olarak kullanılan yerel manyetik fırtına indisi belli dönemlerde grafiklenmiştir. Özellikle 2014 yılı Şubat ayı ve 2015 yılı Nisan ayı boyunca fırtına indisinin büyüklüğüne bağlı olarak fırtınalı ve sakin gün dönemlerinin etkin olduğu gözlenmiştir. Bu bağlamda Marmara bölgesi ve civarının bahsi geçen dönemlerine ait tüm deprem aktivitesi derlenmiştir. Bu dönemlerde sakin günlerde deprem aktivitesinde artış gözlenirken, fırtına dönemlerinde azalma eğilimi gözlenerek bu iki veri seti arasında ters ilişki olduğu belirlenmiştir.Tez çalışmasının ikinci aşamasında sakin gün ve fırtınalı günde gözlenen yer manyetik alanının X bileşeninin sürekli dalgacık dönüşüm (SDD) analizleri ile dalgacık ortamında genlik görüntülerinin analizleri de yapılmıştır. Bu analizlerden sakin gün ve fırtınalı günlerde SDD genliklerinin yerel maksimum bölgelerinde değişimler gözlenmiştir. Buna göre sakin günlerde daha az sayıda yerel maksimum bölge ve diğerinde yüksek frekanslı değişimlere bağlı olarak çok sayıda yerel maksimum bölgesi elde edilmiştir. Bu açıdan SDD genlik görüntüleri sakin gün ve fırtınalı gün ayırımında yeni bir yöntem olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, as in all fields of science, geophysical methods are aimed to be interpreted by using the data sets observed over time. It has been investigated whether the magnetic storm periods and calm periods of the earth, which cannot be prevented or predicted, are related to regional earthquake activity. For this purpose, the local magnetic storm index, which is used as an indicator of magnetic storms, is graphed in certain periods. Especially during February 2014 and April 2015, stormy and calm days were effective depending on the storm index. In this context, all the earthquake activity of the Marmara region and its surrounding regions were compiled. In these periods, an increase in earthquake activity was observed in calm days and a decreasing trend was observed in storm periods. In the second stage of the thesis, the amplitude of the X component of the ground magnetic field observed in the quiet and the stormy day (SDD) analysis was observed. also analyzed. From these analyzes, changes in local maximum regions of SDD amplitudes were observed on quiet and stormy days. Accordingly, fewer local maximum zones were obtained on quiet days and several local maximum zones were obtained due to high frequency changes in the other. In this respect, SDD amplitude images can be considered as a new method for separating quiet and stormy days.