Türk toplumunda bazı bireylerde CYP1B1 gen polimorfizminin incelenmesi
Investigation of CYP1B1 gene polymorphism in some individuals in turkish population
- Tez No: 650769
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUZ ADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Toksik maddelerin detoksifikasyonundan sorumlu metabolik enzimlerin en önemli gruplarından birisi sitokrom P450 (CYP) süper ailesidir. Birçok karsinojen bileşiğin 1. faz enzimleri ile oksidasyon sonrası biyoaktivasyona uğradığı ve bu metabolik aktivasyonun yoğun olarak CYP ailesi tarafından gerçekleştirildiği düşünüldüğünde CYP ekspresyonundaki değişiklikler etkin bir toksikolojik faktördür. CYP1, CYP1A ve CYP1B olmak üzere iki alt aileye ayrılır. Bu gruptaki enzimler içerisinde CYP1B1 izozimi önemli bir yere sahiptir. CYP1B1, reaktif östrojen metabolitlerinin oluşmasında ve polisiklik aromatik hidrokarbonlar gibi çevresel karsinojenlerin aktivasyonunda görev alan önemli bir enzimdir. CYP1B1 geninde meydana gelen polimorfizmler enzim aktivitesinde değişikliğe yol açar. Bunun sonucunda glokom, obezite ve kalp-damar hastalıkları gibi hastalıklarla ilişkili olabilecekleri gibi hormon aracılı kanserlerle, aynı zamanda polisiklik aromatik hidrokarbonların metabolizmasında rol oynadıkları için akciğer kanseri ile de ilişkili olabilirler. CYP1B1 geninde meydana gelen tek nükleotit polimorfizmlerinden CYP1B1*2 (Arg48Gly, Ala119Ser) ve CYP1B1*3 (Leu432Val) polimorfizmleri enzimin aktivitesinde değişiklikle sonuçlanır. Bu çalışmada CYP1B1*2 ve CYP1B1*3 polimorfizmleri Türk toplumunda 150 sağlıklı bireyde incelenmiş ve bu polimorfizmler farklı toplumlarda yapılan önceki çalışmalardaki sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak CYP1B1 genindeki CYP1B1*2 ve CYP1B1*3 polimorfizmlerinin Avrupa beyaz ırk toplulukları ile benzer olduğu, ancak diğer ırktaki toplumlarla benzerliğin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important groups of metabolic enzymes responsible for detoxification of toxic substances is the cytochrome P450 (CYP) super family. Considering that many carcinogenic compounds are bioactivated by phase 1 enzymes after oxidation and this metabolic activation is intensely carried out by the CYP family, changes in CYP expression are an effective toxicological factor. CYP1 is divided into two subfamilies, CYP1A and CYP1B. CYP1B1 isozyme has an important place among enzymes in this group. CYP1B1 is an important enzyme involved in the formation of reactive estrogen metabolites and activation of environmental carcinogens such as polycyclic aromatic hydrocarbons. Polymorphisms occurring in the CYP1B1 gene cause changes in enzyme activity. As a result, they may be associated with diseases such as glaucoma, obesity and cardiovascular diseases, as well as with hormone-mediated cancers, as well as lung cancer as they play a role in the metabolism of polycyclic aromatic hydrocarbons. CYP1B1*2 (Arg48Gly, Ala119Ser) and CYP1B1*3 (Leu432Val) polymorphisms of single nucleotide polymorphisms that occur in the CYP1B1 gene result in a change in the activity of the enzyme. In this study, CYP1B1*2 and CYP1B1*3 polymorphisms were examined in 150 healthy individuals in the Turkish population and these polymorphisms were compared with the results of previous studies conducted in different populations. As a result, it was determined that CYP1B1*2 and CYP1B1*3 polymorphisms in the CYP1B1 gene are similar to European Caucasian populations, but not with other racial populations.