Erzincan belediye mezbahasına getirilen sığırlarda retikuloperitonitis travmatikanın prevalansı
Prevelance of reticuloperitonitis traumatica for cattle in erzi̇ncan slaugterhouse
  1. Tez No: 650772
  2. Yazar: AHMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN ATALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Retikuloperitonitis travmatika (RPT) sığırların en önemli beslenme hastalıklarından birisidir. Sığırlar tarafından yemlerle birlikte yutulan keskin, sivri yabancı cisimlerin, retikulum duvarını yaralaması ile oluşan ve komplikasyonlara yol açan bir hastalık grubudur. Hastalık sütçü sığırlarda etçi sığırlara göre çok daha sık görülür ve büyük ekonomik öneme sahiptir. Hastalık birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de ciddi ekonomik kayıplara yol açmaktadır Bu çalışmada; Erzincan Belediye Mezbahasına kesim için getirilen sığırların rumen ve retikulumlarındaki yabancı cisimlerin prevalansının hesaplanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda Mart 2019 ile Ağustos 2019 tarihleri arasında Erzincan Belediye Mezbahasında kesimi yapılan 300 adet sığır, kesim öncesi ve sonrası incelenmiştir. Bu hayvanların cinsiyetleri, yaşları, ırkları ve tespit edilen yabancı cisimlerin bulunma oranları kayıt altına alınarak fotoğrafları çekilmiş ve tablolarla gösterilmiştir. Buna istinaden çalışma yapılan hayvanların 218'i erkek ve 82'si dişi olmak üzere; 2 yaşında 32, 3 yaşında 168, 4 yaşında 40, 5 yaşında 29, 6 ve üzeri yaşlarda 31 adet sığır kesilmiştir. Kesim için mezbahaya getirilen hayvanların 140'ını Simental, 59'unu Simental Melezi, 35'ini Holştein, 29'unu Montofon, 27'sini Montofon Melezi ve 10'unu Hereford Melezi hayvanların oluşturduğu görülmüştür. Çalışmada hayvanların %17.66'sında çeşitli niteliklerde yabancı cisim belirlenirken %82.34'ünde hiçbir yabancı maddeye rastlanılmamıştır. Yabancı cisim tespit edilen 53 adet hayvanın 24'ünde yutturulmuş mıknatıs, 16'sında çivi veya tel parçaları, 13'ünde ise kum, taş, poşet, ip ve plastik parçaları görülmüştür. Sonuç olarak; bu çalışma ile ortaya çıkarılan verilerin bölge hayvancılığına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Reticuloperitonitis traumatica (RPT) is one of the most important alimentary tract disorders in cattle. Sharp and pointed foreign bodies swallowed with forage damage the wall of reticulum and cauese many complications. The disorder is noted mainly in milked cattle than beef and cause important economic loses. RPT causes serious economical losses as in many countries. The aim of this study is to determine the prevalance of availability of foreign body in rumen and reticulum for the cattle brought in Erzincan Municipality Slaughterhouse. Therefore, 300 cattles were examined before and after slaugheter between March 2019 and August 2019. Sex, age, breed and frequency of determined foreign bodies were recorded and indicated in the Tables. The animals distrubuted as 218 beef and 82 milked cattle. The age was 2 years (32 animals) 3 years (168 animals), 4 years (40 animals), 5 years (29 animals), 6 years and over than six year (31 animals). Furthermore, the animal consisted of 140 simmental, 59 simmental cross, 35 Hostein, 29 monthofon, 27 monthofon cross and 10 Hereford cross. Various types of foreign bodies for the 17.66 % of the animals were determined but no foreign bodies encountered for the others. Distribution of foreign bodies varied as magnet for 24 animals, nail for 16 and stone, gravel, bags and piece of plastic for the other 13 animals. In conclusion, the results of this study may contribute the region animal breeding