Building bayesian networks based on patient reported outcome questionnaires for musculo-skeletal conditions
Kas-iskelet rahatsızlıkları için hasta tarafından bildirilen sonuç ölçeklerini temel alan bayes ağları geliştirilmesi
  1. Tez No: 650779
  2. Yazar: HAKAN YÜCETÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARBAROS YET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapay zekânın bir kolu olan makine öğrenimi, tıp alanında kullanılan önemli bir yaklaşım olmuştur. Makine öğrenimi yaklaşımları, hastanın durumunu değerlendirmek ve tahmin etmek için geçmiş verilerden öğrenir. Makine öğrenimi yöntemleri, radyoloji ve dermatoloji gibi, hasta sonuçlarının veride net bir şekilde belirtildiği ve yüksek miktarda veri kümelerinin bulunduğu alanlarda başarılı olmuştur. Fakat birçok tıp alanında bu şekilde yüksek miktarda temiz bir hasta sonucu verisinin bulunması mümkün değildir. Çoğu alanda hasta sonucuna ilişkin veriler, hasta tarafından bildirilen sonuç ölçütleri (PROMs) olarak adlandırılan tıbbi anketler aracılığıyla toplanır. Hastaların PROM düzenli ve yinelemeli olarak PROM doldurmaları gerektirdiği zaman ve bilişsel yük yüzünden zor olabilir. Bazı PROM'ların 30 veya daha fazla soru içerdiği düşünüldüğünde, bu alanlarda yüksek miktarda hasta sonucu verisi toplanması güçtür. Bu çalışmada, hastalardan daha az ve bilişsel yük gerektirerek, yüksek doğrulukta hasta çıktısı toplanması için bir yaklaşım önerilmektedir. Bir makine öğrenmesi yöntemi olan Bayes ağları kullanılarak, hastalara en çok bilgi veren PROM sorularının sorulmasına olanak verilmekte ve eksik PROM sorularıyla da hasta sonuçları tahmin edilmektedir. Ayrıca, PROM'lardan rasgele sorular seçilmiş ve hasta durumunu belirlemek için bu sorular kullanılmıştır. Elde edilen tahmin sonuçları, en bilgilendirici sorular kullanılarak elde edilen tahmin sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Geliştirilen yaklaşım kas-iskelet rahatsızlıkları alanında kullanılan PROM'lara uygulanmış, sonuçları çapraz validasyon yöntemiyle değerlendirilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, hasta durumunun az sayıda PROM sorusuyla yüksek doğrulukla tahmin edilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Machine learning (ML) which is a branch of artificial intelligence (AI), has been an important approach used in the medical domain. ML approaches learn from historical data to evaluate and predict patient status. These approaches have been successful in medical domains, such as radiology and dermatology, where a large amount of data exists with clearly labelled patient outcomes. However, such clearly labelled outcome data do not exist in large amounts in most medical domains. Patient reported outcome measures (PROMS) are the primary way to assess patient outcomes in many medical areas. Filling in PROMs regularly and repetitively can be difficult due to time and cognitive-load requirements. Considering that some PROMs contain over 30 questions, collecting large amounts of patient outcome data can be difficult in these domains. This study proposes an approach for collecting patient outcome data with less time and cognitive-load requirements. In this context, an ML approach called Bayesian networks (BNs) is used to predict patient outcomes with missing PROM inputs, and to identify the most informative PROM questions for specific patients. Also, random questions were selected from the PROMs and these questions were used to determine the patient status. The obtained estimation results were compared with the estimation results obtained by using the most informative questions. The proposed approach has been applied to PROMS used in the musculo-skeletal domain. Results were evaluated by cross validation method. Cross-validation results show that the proposed approach can accurately predict patient outcomes with fewer PROM questions.