İş sürekliliği yönetiminde analiz ve planlama için bayes ağlarına dayalı bir model
A model for analysis and planning in business continuity management with bayesian networks
- Tez No: 560020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tüm dünyada meydana gelen doğal felaketler, çevresel kazalar, siber saldırılar, bilgi teknolojileri sistemlerinde meydana gelen hata ve arızalar organizasyonlarda kriz yönetimi, felaketten kurtarma ve acil durum planlaması gibi konulara verilen önemin giderek artmasında önemli rol oynamaktadır. Olağanüstü bir durumla karşılaşan organizasyonlar; finansal kayıplar, müşteri şikayetleri ve kayıpları, marka imajının zedelenmesi, cezai yaptırımlar, insan kaynağının zarar görmesi gibi sorunlar ile yüzleşmekte, çoğu zaman ise telafi edilemeyecek hasarlar alarak faaliyetlerine son vermektedirler. Organizasyonların yaşamlarını devam ettirebilmeleri, faaliyetlerinin devamlılığını güvence altına almaları, iş kesintisiyle sonuçlanabilecek tüm bu olaylara hazırlıklı olmaları için iş sürekliliği yönetimini gündemlerine taşımaları gerekmektedir. Organizasyonel esnekliğin artırılması ve iş kesintileri ile başa çıkabilmek için, iş sürekliliği çalışmalarının özellikle yönetimin gündemine girmesi ve nitelikli çalışmaların yapılması sağlanmalıdır. İş sürekliliği yönetimi ISO 22301'e (2012) göre;“Organizasyona yönelik olası tehditleri ve söz konusu tehditlerin gerçekleşmesi durumunda iş ile ilgili faaliyetlere etkisini tespit eden ve organizasyonun paydaşlarının menfaatini, itibarını, marka ve değer yaratan faaliyetlerini koruyan etkili bir karşılık verme yeteneğiyle organizasyonel esnekliğin oluşması için bir altyapı ortaya koyan bütüncül yönetim süreci”olarak tanımlanmaktadır. İş sürekliliği yönetimi için uluslararası organizasyonlar tarafından birçok standart ve çerçeve ile temel gereksinimler tanımlanmış, iş sürekliliğinin bir program yönetimi olarak ele alınması ve sürdürülebilirliği için temel adımlar önerilmiştir. İş sürekliliği disiplininde iş etki analizi, risk yönetimi, strateji belirleme, iş sürekliliği planlarının oluşturulması gibi birçok özel çalışma adreslenmiştir. Tüm bu çalışmalar için yöntem konusunda az miktarda literatür çalışması ve uygulama pratiği bulunduğu gözlemlenmektedir. Bu çalışmada iş sürekliliği yönetimi için bütünsel bir analiz ve planlama çerçevesi için Bayes Ağları ile bir model önerisinde bulunulmuştur. Çalışmada odaklanılan nokta, olasılıksal analiz ve uzman görüşlerine dayalı, sistematik ve kantitatif sonuçlar üretebilen, analiz ve planlama aşamaları arasında etkileşimi sağlayabilen bir yaklaşım ortaya konulmasıdır. Çalışma için İş Sürekliliği Yönetimi ve Bayes Ağları konusunda literatür araştırması yapılmış, ardından uzman görüşlerine dayalı kavramsal model önerisi sunulmuştur. Modelin uygulanabilmesi için iki farklı işletme modelini tanımlayan iki adet örnek vaka hazırlanmıştır. Nihai model ve örnek hazırlanan vakalar için uzman görüşleri ile hazırlanan veriler Netica programına aktarılmıştır. Farklı olası durumları değerlendirmek için senaryo analizleri yapılmış ve modelde seçilen farklı değişkenler için duyarlılık analizleri yapılmıştır. Önerilen modelin geçerliliği değerlendirilmiş, sonuçlar irdelenerek çalışmanın katkılarına, eksik yönlerine ve gelecek için araştırma önerilerine yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
In today's our modern world, business processes, products and services are wanted to continue without any interrupt, but unfortunately the disruptions are inevitable due to various events those mankind cannot control. Since the 2000s, natural disasters, environmental accidents, cyber attacks, failures in information technology systems play a significant role in increasing the importance for business continuity management by organizations. The term“business continuity management”is defined as“holistic management process that identifies potential threats to an organization and the impacts to business operations those threats, if realized, might cause, and which provides a framework for building organizational resilience with the capability of an effective response that safeguards the interests of its key stakeholders, reputation, brand and value-creating activities”in ISO 22301 standard. The organizations should bring forward the business continuity management to build a sustainable business, assure the operational resilience and have prepared for all these events. If the business continuity efforts are supported by the management and effective studies are performed than the organizational resilience is increased and business continuity events can be handled. In recent years, it is seen that with established legal and regulatory requirements some sectors in Turkey such as telecommunications, finance taken into account the importance of business continuity. These authoritative requirements are considered supportive and motivating factors for business continuity studies. The origin of the business continuity is based on the Disaster Recovery approach that emerged in the 1950-1960s. The process than first evolved into emergency management planning, then into the strategic management perspective. Organizations try to overcome the problems to meeting their goals. In this respect, disruptions, emergency and unexpected situations and disasters are barriers to the achievement of the objectives of the organizations and the impact of these events can be severe enough to end the organization's life. From this perspective, business continuity management is a discipline that fully supports business objectives and concerns the whole organization. A properly managed business continuity program is an insurance for organizations. However, it is difficult and uncertain to estimate the business continuity events and their effects that may lead to disruption of products and services delivery. Failure of correctly analyzing the effects of disruption may lead to mistakes in business continuity planning. It is possible to identify the impact of a possible loss, disruption or interruption in business processes or products/services through business impact analysis. On the other hand, the risk management activities are addressed in which events may lead to disruptions in business processes or the products/services delivered. Business impact analysis and risk management stages are followed by business continuity strategy determining and planning in which business impact analysis and risk management results are used. There are lots of standards and frameworks which created by international organizations for business continuity management. Additionaly, the fundamental procedures are recommended for a program management approach to business continuity. Business continuity discipline consists specific tools such as business impact analysis, risk management, strategy determination, building a business continuity plan. Unfortunately, there is a lack of the methodology in the literature and in practice. Besides, the main parts of business continuity program such as business impact analysis, risk assessment etc. are not interactive with each other mostly. However, business continuity management program without a holistic approach is not efficient. A business continuity management that can produce systematic, holistic, valid and consistent results is vital for organizations. At this point, organizations need analysis and planning methodology that is comply with the good practices and requirements stated in the standards and frameworks, systematic, repeatable and compatible with dynamics of the organization. In particular, the methodologies chosen for business impact analysis and risk management can produce accurate and consistent results for different experts, systems and processes, and can be considered as a success factor for a sustainable, repeatable and systematic approach. This thesis purposes Bayesian Networks Model to build a complete analysis and planning framework for business continuity management. The focus of the model is to build an approach which is based on the probabilistic analysis results and expert opinions, can create quantitative and systematic outcomes and is able to provide the interaction between analysis and planning phases of business continuity. In the stage of model definition, firstly, the literature was carefully reviewed for business management and Bayesian Networks and than the theorical model which is based on expert assessments was purposed. Bayesian network model was developed with expert opinions in the focus of information technologies, and information technology related resources were included in the model. In the conceptual model, five variable levels are defined that are“threats”,“information technology configuration items”,“information technology products”,“business products/business channels”,“business impact areas”. After the finalization of model, two separate sample case study are prepared for model implementation. These cases are based on two different business model. Case studies were prepared to be analyzed for common model and variables. In these sample cases, related data was presented that the experts can determine variable's conditional probabilities and initial probabilities for Bayesian network model. In the implementation phase, the experts determined the conditional probability tables and the first probability tables of some variables of the model according to the sample cases by group decision method. Since the probability of occurrence of four threat situations at the same time is very low, the probability of occurrence of each threat alone was evaluated during the implementation. Thus, eight different scenarios were run and analysed for two different cases. The arranged data and the final model are processed by Netica software package for each of the designated cases. The model analysis is performed for all scenarios and also the sensitivity analysis is completed for five variables selected from each level of model and results were reviewed. The results produced by the Bayesian network model interpreted for each sample business case and threat situation. According to the results, issues such as critical products and services for companies, risky areas, actions to be taken and scope of the plan were evaluated. The validity of the model was evaluated in terms of ISO 22301 Operation part requirements and a compatibility comparison was made. In addition, it was evaluated whether the outputs of the model matched the expert expectations. Finally, the contribution of the proposed Bayesian network model to the literature is examined. Furthermore, the inadequacies of the approach and future work recommendations are presented.