Kazınmış asfalt malzemelerin beton karışımında ince agrega yerine ikame edilmesinin araştırılması
Investigation of the use of scraped asphalt materials instead of fine aggregate in concrete mix
  1. Tez No: 650836
  2. Yazar: UĞUR CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ömrünü tamamlamış, yolların kazınarak yenilenmesi sırasında ortaya çıkan kazınmış asfalt malzemelerin yeniden kullanılması, doğal malzeme ihtiyacının azalmasına ve doğal agrega kaynakları ile çevrenin korunmasına katkı sağlayacaktır. Bu hususlar dikkate alınarak bu çalışmada asfalt yolların yenilenmesi sonucunda ortaya çıkan atık malzemelerin geri dönüştürülerek saha betonlarında kullanılması ve böylece doğal agrega kullanımının azaltılmasına katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda kazınmış asfalt malzemeler betonda ince agrega yerine ikame edilmiş ve farklı oranlar kullanılarak beton numuneler üretilmiştir. Üretilen numuneler farklı ısı koşullarında bekletilerek basınç, kiriş eğilmede çekme ve ağırlık düşürme deneyleri yapılmıştır. Karışımlarda kaba agrega 12-19 mm, orta agrega 5-12 mm, ince agrega olarak 0-4mm boyutlarında dere kumu seçilmiştir. Deneylerde kullanılan kazınmış asfalt malzeme 0–4 mm ebatlarında olup, ince agrega yerine %5, 10, 15 ve 20 oranlarında ikame edilmiştir. Beton karışımı için CEM II 42.5 R Portland çimentosu kullanılmış ve çimento dozajı olarak 350 kg/m3 alınmıştır. İnce agrega yerine genel karışımın belirli oranlarında kazınmış asfalt malzeme ikame edilerek üretilen beton numuneleri üzerinde taze ve sertleşmiş beton deneyleri yapılmıştır. Taze betonda çökme, birim hacim ağırlık değerleri hesaplanırken, sertleşmiş ve farklı sıcaklıklarda etüvde ısıya maruz kalmış numunelerde sıcaklık etkisi, birim hacim ağırlık, ultra ses geçiş hızı, basınç dayanımı, kiriş eğilmede çekme dayanımı, ağırlık düşürme deneyleri yapılarak kazınmış asfalt kaplamalı betonların davranışları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Re-use of scraped asphalt materials that have completed their lifespan, which are revealed during the renewal of roads, will contribute to the reduction of the need for natural materials and the protection of the environment with natural aggregate resources. Considering these issues, this study aims to recycle the waste materials resulting from the renewal of asphalt roads to be used in field concretes and thus contribute to the reduction of the use of natural aggregate. For this purpose, scraped asphalt materials were replaced by fine aggregate in concrete and concrete samples were produced using different ratios. The produced samples were kept under different temperature conditions and tests were made for pressure, pull in beam bending and weight reduction. In the mixtures, river sand of 12-19 mm size, medium aggregate 5-12 mm, fine aggregate 0-4 mm was selected. The etched asphalt material used in the experiments is in the size of 0–4 mm and substituted for fine aggregate in the ratios of 5, 10, 15 and 20%. CEM II 42.5 R Portland cement was used for the concrete mix and the cement dosage was taken as 350 kg / m3. Fresh and hardened concrete tests were carried out on concrete samples produced by substituting scraped asphalt material in certain proportions of the general mixture instead of fine aggregate. While calculating the collapse and unit weight values in fresh concrete, the temperature effect, unit volume weight, ultra sound transmission speed, compressive strength, pull in beam bending strength, weight reduction tests were performed on the samples that were hardened and exposed to heat in the oven at different temperatures, and the behavior of the scraped asphalt covered concrete was determined.