Asfalt betonu aşınma tabakalarında kazınmış asfalt kaplama malzemelerinin yeniden kullanım ve etkinliğinin ve performansının araştırılması
Research of usage and performance of reclaimed asphalt pavement as a asphalt concrete wearing course
- Tez No: 564775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Mevcut yolun iyileştirilmesi sırasında kaldırılan kaplamanın atık olarak değerlendirilmesi bir takım sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple bozulmuş aşınma tabakasının yenilenmesi işlemi sırasında yoldan kazılan asfalt tabakasının tekrar aşınma tabakasında yeniden kullanılabilirliğinin araştırılması için bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında yoldan geri kazanılan asfalt kaplamalarından kazanılan bitüm çeşitli oranlarda yeni bitümle karıştırılarak bitüm numuneleri hazırlanmıştır. Bu numunelere penetrasyon, yumuşama noktası, RTFOT, PAV, DSR ve BBR deneyleri yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Deney sonucu şartname limitini sağlamayan karışıma, deney sonuçlarına göre geri kazanılan bitüm oranın içeriğinin yüzde %3'ü kadar VIATOP plus RCgençleştirici katkı ilave edilmiştir. Yeni agrega ve bitüme belirli oranlarda RAP malzemesi karıştırılarak hazırlanan karışımlar, şartnamede istenen testlere tabi tutulmuş ve karışımların deney sonuçlarının şartnameye uygunluğu tespit edilmiş ayrıca sonuçlar karşılaştırılmıştır. Her karışım, Marshall parametreleri ve ITS oranları açısından şartname kriterlerini sağlamış ancak yapılan TİO deneyi sonucunda %0 RAP'lı karışım hariç RAP malzemeli karışımlar şartname kriterini sağlamamıştır. Buna rağmen RAP malzemeli karışımların şartname limitine çok yakın oldukları görülmüştür. Ancak yapılacak önemli birkaç değişiklikle RAP malzemeli karışımların tekerlek izi performansının iyileştirilerek RAP malzemesinin aşınma tabakasında kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intheimprovement of theexistingroad, theremoval of theraisedcoating as a wastecreates a number of problems. Forthisreason, thisstudywasconductedtoinvestigatethe re-use of theasphaltlayerthatwasexcavatedfromtheroadduringtherenewal of thewearcourse. In this study, bitumensampleswerepreparedbymixingthebitumenwithnewbitumen in variousratiosfromtheasphaltpavementsrecoveredfromtheroad. Thesesamples penetration, softeningpoint, RTFOT, PAV DSR andBBR test wasconductedandtheresultswerecompared. Accordingtotheresults of the test, the VIATOP plus RCaccordingtothe test results .Mixturespreparedbymixingnewaggregateandbitumen RAP material in certainproportionshavebeensubjectedtothetestsrequired in thespecificationandtheresults of theexperimentweredetermined of suitability of accordingtothespecificationsandtheresultswerecompared. ( New aggregateandbitumen in specificproportionstothe RAP materialspecificationswithstirringandsubjectedtodesired test requirement wascompliance test condition of the test results werealsoevaluated.) Eachmixture wasallows specification bythe terms of parametersand Marshall ITS rate but also a result of therutting test mixture excluding 0% RAP RAP-material mixturesweresupplyspecificationcriteria. Inspite of this, it is seenthatthemixtureswith RAP materialsareveryclosetothespecification limit. However, with a number of importantchangesto be made, it wasconcludedthattherays of RAP material can be used in theabrasionlayer of Rap materialbyimprovingthewheeltraceperformance.