Case studies on soil amplification
Zemin büyütmesi üzerine vaka analizi
- Tez No: 65086
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH S. TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
VI ZEMIN BÜYÜTMESİ ÜZERİNE VAKA ÇALIŞMALARI ÖZET Elastik ortamda dalga yayılımı teorisi kısaca anlatıldı. Taban kaya seviyesinden zemin üst seviyesine, tabakalı zemin katmanlarından geçerek yayılan gerçek deprem hareketinin, tek boyutlu kesme dalgası yayılımı formüle edildi. İç sönüm, kesme modülü gibi dinamik zemin özelliklerinin doğrusal olmayan değişimi tartışıldı. Zemin tabakalaşmasının deprem hareketine etkisini ve zemin üst yüzeyindeki değişimini belirlemek için bilgisayar programı SHAKE kullanıldı. Üç adet vaka çalışması yapıldı; (a) Emlak Bankası Konutları, Ataköy İstanbul, (b) Bursa Uluslararası Tekstil Ticaret Merkezi, (c) Emlak Bankası konudan, Mavişehir İzmir. Her vaka için gerekli olan sondaj bilgileri ve laboratuar test sonuçlan iş sahiplerinden elde edilmiştir. Her vaka için, kaya zeminde veya kesme dalgası hızının 700 m/sn'den daha fazla olduğu zemin ara yüzeyinde 1952 Pasadena depreminin kayıtlan, zaman aralıkları ve maksimum ivme değerleri değiştirilerek deprem hareketi olarak uygulandı, zemin üst yüzeyinde hem ivme ve amplifıkasyon spektrumları, hem de ivne-zaman kayıtlan bilgisayar programı SHAKE kullanılarak hesaplandı. Her vakada deprem hareketinin alt zemin tabakaları tarafından kayde değer değişim ve büyütmeye uğradığı tesbit edildi. Son olarak, her vaka için hesaplanmış olan ivme spektrumları, bilgisayar programı SAP90 aracılığıyla kullanılarak, tipik bir yüksek katlı çerçeve sisteminin deprem hareketi altındaki yük ve deplasmanlar hesaplandı ve sonuçlar taslak şeklindeki 1996 Deprem Yönetmeliği ile yapılan hesaplardan alman sonuçlar ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
CASE STUDIES ON SOIL AMPLIFICATION ABSTRACT The theory of wave propagation through an elastic medium has been briefly described. Then, assuming an incident earthquake wave at the level of base rock, in the form of a time history real earthquake motion, the unidimensional propagation of shear waves from "the base rock vertically upwards to the surface of a layered soil medium has been formulated. The nonlinear variations of the dynamic soil properties, such as the viscous damping and the shear modulus, have been discussed. The computer program SHAKE has been used extensively, for the purpose of determining the response of soil layers at the surface. Three case studies have been considered; namely (a) Emlak Bankası Konutları, Ataköy İstanbul, (b) Bursa Uluslararası Tekstil Ticaret Merkezi, (c) Emlak Bankası Konutları, Mavişehir İzmir. The borehole logs and also the results of laboratory testing for each of these sites have been supplied by the respective owners. For each site, at the base rock level, or at the soil layer interface where the shear wave velocity is greater than 700 m/sec, a series of real earthquake motions, adopted from the time history records of the 1952 Pasadena, California Earthquake, have been assumed, and the time history response as well as the acceleration and amplification response spectra at the free surface have been calculated using the SHAKE computer program. It has been established that in all of the case studies, the earthquake waves have been greatly amplified at free surface by the underlying soft soil layers. Finally, the earthquake response of a typical structural frame, namely high-storey office building of Bursa Uluslararası Tekstil Ticaret Merkezi, to the computed acceleration spectra of the free surface at each site have been determined on the basis of modal superposition technique by means of the SAP90 computer program and the results have been compared with those obtained from Turkish Draft Earthquake Design Code.