The Influence of specimen thickness on fatique crack growth retardation following periodic overloading
  1. Tez No: 65087
  2. Yazar: FEVZİ GARİPAĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖKTEM VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Makina elemanları ve yapılarının yorulma süreleri güvenlik ve ekonomi için mümkün olduğu kadar doğru tahmin edilmelidir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, malzemenin dayanıklılığının ve elemanların kalınlığını da içeren bazı faktörlerin bu tip yapıların ömrünü önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Bu çalışmada iki farklı ısıl işleme sahip 7075 alüminyum alaşımında yorulma çatlağı ilerlemesinin davranışı araştırıldı. Çalışma, periyodik aşırı yükleme altında malzeme dayanıklılık seviyesinin ve numune kalınlığının yorulma çatlağı ilerlemesinin yavaşlamasına etkisini araştırıyor. 7075-T6 alaşımından elde edilen 2 ve 5 mm'lik merkezi çatlaklı plakalar ve 7075-T73 alaşımından elde edilen 5 ve 25 mm'lik kompakt çekme numuneleri kullanıldı. Bütün deneyler oda sıcaklığında, yük kontrolü altında sabit genlikli çekme-çekme modunda gerçekleştirildi. Maksimum yavaşlama ve buna karşı gelen aşırı yükleme sıklık oranı, 7075-T6 ve 7075-T73 alüminyum alaşımları için 0.1 yük oranı ve 1.7 aşırı yük oranında araştırıldı. Aşırı yükleme altında, aşırı yükleme sıklık oranı değiştirildiğinde maksimum yavaşlama için bir tepe noktası elde edildi. 7075-T6 numunelerinde maksimum yavaşlama oluştuğu aşırı yükleme sıklık oranının kalınlık arttıkça azaldığı gözlendi. 2 mm 7075-T6 numunelerinde belirli yük-aşırı yük kombinasyonlarında yavaşlamanın değiştiği iki farklı yavaşlama bölgesi elde edildi. Sabit genlikli yükleme altında, çatlak büyüme hızının malzeme dayanıklılığı arttıkça arttığı bulundu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Fatigue life of the machine components and structures should be predicted as accurate as possible for safety and economy. Recent work has shown that a number of factors including material strength and thickness of the components affect the life of such structures significantly. In this work fatigue crack growth behaviour in 7075 Al-alloy has been investigated in two different heat treated conditions. The investigation examines the influence of material strength level and thickness of the specimens on fatigue crack growth retardation under periodic overloading. 2 and 5 mm center cracked specimens of 7075-T6 and 5 and 25 mm compact tension specimens of 7075-T73 Al-alloy were used. All experiments were carried out in constant amplitude tension-tension mode in room temperature environment under load control. Maximum retardation and the corresponding occurrence ratio were investigated for both 7075-T6 and 7075-T73 Al-alloys at a stress ratio of 0.1 and overload ratio of 1.7. Under application of overloads, when occurrence ratio of overloads was changed a single peak was obtained for maximum retardation. Occurrence ratio for maximum retardation was observed to be greater in 7075-T6 specimens with decrease in thickness. In 2 mm specimens, for particular load-occurrence ratio combinations two different retardation regimes were obtained. Crack growth rate under constant amplitude loading was found to increase with increase in yield strength.