Akım dağılımının değiştirilmesi ve dielektrik-iletken plakaların kullanımı ile çift bant mikroşerit antenlerde kazanç artırımı
Changing current distribution and using dielectric-conductor plates and gain increase in dual band microstrip antennas
  1. Tez No: 650892
  2. Yazar: MERVE DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çift bant antenlerde akım dağılımının değiştirilmesi ile istenen rezonans frekansında ışıma diyagramının şekillendirilmesi, dielektrik üst tabaka ve metal levhaların kullanımı ile kazancın arttırılmasına yönelik bir çalışma sunulmuştur. Bu tez çalışmasında, 2,4/5 GHz frekanslarında çalışan dikdörtgen mikroşerit yama anten kullanılmıştır. Işıma diyagramının şekillendirilmesi istenen rezonans frekansında, anten üzerindeki akım dağılımını değiştirmeye yönelik tasarım çalışmaları yapılmış ve istenen rezonans frekansında kazancı arttırmak için dielektrik üst tabaka tasarımı gerçekleştirilmiştir. Çift bant çalışan antende, rezonans frekanslarından birinde kazancın sabit tutulup ikinci rezonans frekansında kazancın arttırılması hedeflenmiş ve bu amaçla antenin 5 GHz'deki kazancını arttırmaya ve diyagramı şekillendirmeye yönelik çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonrasında mikroşerit antenlerin birçok avantajına rağmen düşük kazanç ve dar bantlı olması gibi sorunlara sahip olmasından dolayı bu tez çalışmasında mikroşerit anten tasarlayarak kazanç artırımı yapılmıştır. Mikroşerit antenin sağ ve sol yanlarına 150 açı ile metal levha eklenerek kazanç yaklaşık %20 oranında iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A study is given regarding upgrading the current distribution to shape the radiation pattern for the desired resonance frequency, and using dielectric superstrate layer to increase gain in dual band antennas. In this study a rectangular microstrip patch antenna with 2,4/5 GHz operating frequencies was used. Studies with the purpose of changing the current distribution were done, and a dielectric superstrate layer was designed, with the purpose of enhancing the gain in the desired resonance frequency. For the dual band operating antenna, increasing the gain and pattern shaping of a single resonance frequency, chosen as 5 GHz, was aimed, while keeping the gain of the second frequency (2,4 GHz). Despite the advantages of microstrip antennas, there are obvious problems such as low gain and narrow band, as such; increasing the gain is the focus in this paper. This gain increase, approximately 20%, was achieved by adding metal plates at 150 angles to the left and right sides of the microstrip antenna.