IEEE 1584 standardına göre ark flaş analizi ve uygulamaları
Arc flash analysis and applications according to IEEE 1584 standard
- Tez No: 650904
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BASA ARSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yapılan araştırmalar elektrik kazalarının yaklaşık %80'ninin ark flaş kaynaklı olduğunu göstermiştir. Bu nedenle bir tesiste ark flaş analizinin yapılması ve analiz çıktılarına göre gerekli önlemlerin alınması can güvenliği açısından önem arz etmektedir. Bu kapsamda IEEE 1584 Ark Flaş Tehlike Hesaplama Kılavuzunu endüstride ark flaş hesabı için yaygın olarak kullanılmaktadır. İlk versiyonu 2002 yılında yayınlanan bu standartta 2018 yılında kapsamlı bir revizyon gerçekleşti. Bu durum güncel versiyonun katkılarının incelenmesi, eski ve güncel versiyona göre elde edilen hesap sonuçlarının karşılaştırılması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada IEEE 1584 standardının 2002 ve 2018 versiyonlarına göre ark flaş analiz sonuçları karşılaştırılarak genel bir fikre ulaşılması ve ark flaş azaltıcı yöntemlerin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda öncelikle ark flaş olayının gelişimi açıklamış ve ark flaş analiz süreçleri belirtilmiştir. Daha sonra standardın eski (2002) ve güncel versiyonu (2018) arasındaki temel farklardan bahsedilmiştir. Her iki versiyona göre hesaplama adımları açıklanmıştır. Sonrasında çeşitli güç sistemlerinde 2002 ve 2018 versiyonlarına göre ark flaş hesabı yapılmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında ark flaş tehlikesini azaltıcı yöntemler açıklanmıştır. Bu azaltıcı yöntemlerin etkisi PSS 16 yazılımı kullanılarak benzetim çalışmaları ile incelenmiştir. Son olarak elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Researches have shown that approximately 80% of electrical accidents are caused by arc flash. For this reason, performing arc flash analysis in a facility and taking necessary measures according to the analysis outputs are important for life safety. In this context, IEEE 1584 Arc Flash Hazard Calculation Guide is widely used in the industry for arc flash calculation. In this standard, the first version of which was published in 2002, a comprehensive revision took place in 2018. This situation revealed the need to examine the contributions of the current version and to compare the results obtained from the old and current version. In this study, by comparing the results of arc flash analysis according to 2002 and 2018 versions of IEEE 1584 standard, it is aimed to reach a general opinion and to evaluate arc flash reduction methods. In this context, firstly, the development of the arc flash event was explained and arc flash analysis processes were specified. Then, the main differences between the old (2002) and the current version (2018) of the standard are mentioned. Calculation steps are explained according to both versions. Afterwards, arc flash calculations were made in various power systems according to 2002 and 2018 versions. Also, methods to reduce the arc flash hazard are explained in the study. The effect of these methods has been examined by simulation studies using PSS 16 software. Finally, the findings were evaluated.