Multi-proxy paleoclimate study on the paleosols of Muğla(Milas-Özlüce; SW Turkey)
Muğla paleosolleri(Milas-Özlüce;GB Türkiye)üzerine çoklu-veri paleoiklim çalışması
  1. Tez No: 650919
  2. Yazar: MERVE GÜLCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN KÜÇÜKUYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, Muğla (Milas ve Özlüce) GB Türkiye'de toprakların oluşumu sırasındaki paleoiklimleri anlamak için Geç Miyosen-Erken Pliyosen paleosollerini belirlemek ve mineralojik, jeokimyasal, pedolojik ve mikromorfolojik özellikleri karakterize etmektir. Milas ve Özlüce kesitlerinde kuvars, kalsit, dolomit ve feldspatın bulunduğu paleosol içeren diziler için mineralojik olarak çok benzer bileşimler elde edilir. Paleosollerin kil fraksiyonu ise kaolinit ve klorit ile birlikte baskın olarak smektit ve illit içerir. Tuzluluk, kireçlenme, killilik ve baz kaybı olan moleküler ayrışma oranları, kesitler boyunca kimyasal değişim indeksi ve ortalama yıllık yağış değerleri ile karşılaştırılır. Bulgular, paleosol birimlerinin, smektit ve kaolinit varlığıyla ilişkili nispeten daha yüksek killiliğe, kimyasal değişim indeksine ve ortalama yıllık yağışa sahip olduğunu göstermektedir. Hepsi Geç Miyosen-Erken Pliyosen boyunca toprak birimlerinin oluşumunu tetikleyen güçlü hidrolizi işaret etmektedir. Kalsiyum karbonat nodülleri, sadece Milas kesitinde en üst paleosol seviyesinde bulunmaktadır ve kuraklık ve kuruluğu belirtmektedir. İllit-kloritin artması ve düşük yağışla alterasyon değerlerinin düşmesi bu kuraklıkla ilgilidir. Buna karşın, baskın iklim düzeni, yüksek miktarda smektit, killilik, değişim indisleri ve ortalama yıllık yağış değerlerinin ortaya çıkardığı sıcak ve nemli koşullar altında paleosol oluşumunu desteklemektedir. Bu çalışma, eski iklim vekil verilerinin Muğla'da Geç Miyosen-Erken Pliyosen'de ılık ve nemli iklimler ile yoğun kimyasal ayrışmayı ve kırmızı-kahverengi, hematit içeren paleosollerin gelişimini güçlü bir şekilde işaret ettiğini önermektedir. Bulgular, özellikle Erken Pliyosen ılımanlaşması ile çok iyi bir korelasyon göstermektedir ve bu küresel ısınma olayının parmak izlerini taşıdığı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The research objective of this study is to identify the Late-Miocene-Early Pliocene paleosols and characterize the mineralogical, geochemical, pedological and micromorphological properties to evaluate the findings in order to understand the paleoclimates at the time of the formation of soils in Muğla (Milas and Özlüce regions), SW Turkey. Mineralogically, quite similar compositions are obtained for both paleosol-bearing sequences in that quartz, calcite, dolomite and feldspar exist in Milas and Özlüce sections. Clay fraction of the paleosols have dominantly smectite and illite in association with kaolinite and chlorite. Molecular weathering ratios of salinization, calcification, clayeyness and base loss are all compared with chemical index of alteration and mean annual precipitation values throughout the sections. Findings suggest that the paleosol units have relatively higher clayeyness, chemical index of alteration and mean annual precipitation associated with the presence of smectite and kaolinite. They all point the strong hydrolysis triggering the formation of soils during the Late-Miocene- Early Pliocene. The calcium carbonate nodules are only found in the uppermost paleosol level in Milas section revealing the aridity. The increase in illite-chlorite and decrease in alteration values with low precipitation are all related with this aridity. However, the dominant climatic pattern favours the formation of paleosols under warm and humid conditions revealed by high amount of smectite, clayeyness, alteration indices and mean annual precipitation values. This study suggests that the paleoclimate proxy data strongly mark the warm and humid climates with intensified chemical weathering and development of red-brown colored, hematite-bearing paleosols in Muğla during the Late Miocene-Early Pliocene. The findings show very good correlation especially with the Early Pliocene warming and can be concluded to carry the fingerprints of this global warming event.