Proje yaşam döngüsü parametreleri ile proje performanslarının ölçülmesine yönelik yazılım sisteminin geliştirilmesi
Developing a software for measuring project performances with project life cycle parameters
- Tez No: 650931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR YILDIZ KUMRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Yazılım dünyasındaki süreç ve araç altyapısındaki gelişmelere rağmen, proje başarısı önemli ölçüde iyileşmemiştir. Yazılım projelerinde, proje başarısının tanımı, müşterinin planlanan efor, zaman ve bütçede istediği ürünleri üretmek anlamına gelir. Bu amaca ulaşmak için planlama, analiz, tasarım, kodlama, entegrasyon, test ve teslim süreçleri bir yazılım projesinin başından sonuna kadar etkileşimli olarak yürütülmektedir. Bu süreçlerin metrikleri yazılım projelerinin performansını ölçmek için kullanılır. Literatür taraması, proje performansının ölçülmesinde bütçe, efor, takvim, müşteri memnuniyeti, ürün kalitesi gibi proje yönetimi süreç ölçütlerinin kullanıldığını gösterdiğinden, proje performanslarının ölçülmesinde daha kapsamlı ve etkili kriterlerin tanımlanması ve uygulanması gerekmektedir. Proje performans değerlendirmesinin önemi nedeniyle, bu çalışmada genel bir değerlendirme modeli oluşturulmuştur. Önerilen model yazılım endüstrisinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Proje performansı açısından proje yönetimi, gereksinim, risk, kalite ve konfigürasyon, geliştirme, doğrulama ve geçerleme süreçlerine odaklanan bir model geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, yazılım projelerinin performansını değerlendiren ve proje başarısını sayısal bir değerle ifade eden bir model sunmaktır. Analitik hiyerarşi süreci, performans değerlendirmesine girdi sağlayan her süreç metrik kriteri ve alt kriterlerinin göreceli önemini hesaplamak için kullanılmıştır. Proje performansının değerlendirilmesinde ve proje başarı puanının hesaplanmasında istatistiksel süreç kontrol yöntemi kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında proje geliştirme destek araçlarından proje süreç metrik ölçümlerini istenilen tarihlerde otomatik olarak toplayan ve proje başarı puanını hesaplayan bir yazılım uygulaması geliştirilmiştir. Önerilen modeli doğrulamak için bir Ar-Ge kuruluşunda model işletilmiş ve müşteriye teslim aşamasındaki bir projenin gösterdiği performans geliştirilen yazılım uygulaması ile ölçülmüştür. Bu çalışmada sunulan modelin, proje durumunu izleyen yöneticilerin proje performansını değerlendirmesine ve projeler arasındaki performansın sayısal karşılaştırmasını yapmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the developments in the process and tool infrastructure in the software world, project success has not significantly improved. In software projects, the definition of project success means to produce products that the customer desires in the planned effort, time and budget. To achieve this goal, planning, analysis, design, coding, integration, testing and delivery processes are operated interactively from the beginning to the end of a software project. Metrics of these processes are used to measure the performance of software projects. Since the literature review shows that project management process metrics such as budget, effort, schedule, customer satisfaction, product quality are used in measuring project performance, more comprehensive and effective criteria are needed to be defined and applied in measuring project performances. Due to the importance of the project performance evaluation, a general evaluation model has been created in this study. The proposed model is designed for use in the software industry. In terms of project performance, a model has been developed that focuses on management of project, requirement, risk, quality and configuration, development, verification and validation processes. The purpose of this thesis is to present a model that evaluates the performance of software projects and expresses project success with a numerical value. Analytical hierarchy process has been used to calculate the relative importance of each process metric criterion and sub-criteria that provide input to the performance evaluation. Statistical process control method has been used in the evaluation of project performance and calculation of the project success score. In this thesis, a software application that automatically collects project process metric measurements from the project development support tools and calculates the project success score has been developed. In order to verify the proposed model, the model has been operated in an R&D organization and the performance of a project in acceptance test phase has been measured with the software application developed. It is thought that the model presented in this study will help the managers, who monitor the project status, to evaluate project performance, as well as provide the numerical comparison of performance between projects.