Femur cisim kırığı nedeniyle kilitli intramedüller çivileme uygulanan hastalarda patellofemoral eklemin sagital plan oryantasyon değişikliklerinin ve kuadriseps atrofisinin dinamik mrg ile değerlendirilmesi
Evaluation of sagittal plane orientation changes and quadriceps atrophy of the patellofemoral joint with dynamic mrg in patients who underwent locking intramedullary nailing due to femoral shaft fracture
- Tez No: 650932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL AKŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Antegrad femoral intramedüller çivileme sonrası patellofemoral eklemde gelişen sagital dizilim bozukluklarının kuadriseps kas atrofisi ile ilişkisini araştırmak. Gereç ve yöntemler: Çalışmada ameliyat sonrası opere ekstremitede diz önü ağrısı olan 24 hastanın (9 erkek ve 15 kadın) dinamik patellofemoral manyetik rezonans görüntüleme (MRG) sonuçları incelendi. Rotasyonel deformitesi ve horizontal planda patellofemoral dizilim bozukluğu olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Klinik değerlendirme, hastaların son takiplerinde Kujala patellofemoral skorlama sistemi ile yapıldı. Diz dinamik MRG çekimleri supin pozisyonda ve bilateral yapıldı. Sağlam ve opere ekstremitede patellofemoral eklem; istirahat ve belirlenen fleksiyon açılarında, P-PT (patella-patellar tendon) açı ölçümleri ve DP-TT (distal patella-tüberositaz tibia) mesafe ölçümleri ile değerlendirildi. Aynı zamanda kuadrisepsin kontraksiyonlu ve kontraksiyonsuz iken enine kesit alan ölçümleri yapıldı. Hastaların opere ve sağlam ekstremitelerindeki kuadriseps enine kesit alanı, P-PT açı ve DP-TT mesafe ölçümleri arasındaki ilişkiye bakıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 39.7±13.9 yıl idi. Ortalama takip süreleri 40 (16-64) ay idi. Hastaların kujala patellofemoral skorları ortalama 73.3±11.8 idi. Opere taraf P-PT açı değişimleri sağlam tarafa göre anlamlı olarak yüksek bulunurken, DP-TT mesafe değişimleri sağlam tarafa göre anlamlı olarak düşük bulundu. Aynı zamanda P-PT açısındaki artış ile DP-TT mesafesindeki azalmanın birbirleriyle anlamlı olduğu tespit edildi. Opere taraf kuadriseps kasının enine kesit alanının kontraksiyonlu ve kontraksiyonsuz değerleri, sağlam tarafa göre anlamlı olarak düşük bulundu. Sonuç: Antegrad femoral kilitli intramedüller çivileme sonrası diz önü ağrısı olan hastalarda, patellada gelişen sagital plan değişimlerinin ve kuadriseps atrofisinin diğer nedenlerle beraber patellofemoral eklemin biyomekaniğini etkileyeceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to analyze the relationship between the sagittal plane alignment of patellofemoral joint and quadriceps muscle mass chance after antegrade femoral intramedullary nailing. Material and Method: The dynamic patellofemoral magnetic resonance imaging results of 24 patients (9 males and 15 females) who had anterior knee pain on operated extremity after surgery were reviewed in the study. Patients with rotational deformities and horizontal plane patellofemoral instability were excluded. All the patients were given Kujala patellofemoral clinical evaluation scores at the latest follow-up. Knee dynamic MRI was performed in the supine position and bilaterally. Patellofemoral joints were assessed by means of P-PT (patella-patellar tendon) angle measurements and DP-TT (distal patellar-tuberosity tibia) distances measured at rest and on the selected flexion angles of the operated and the non-operated extremity. At the same time, the cross-sectional area of quadriceps measurements was made while the tendon was contracted and not. The correlation between the changes in the operated and contralateral side of quadriceps muscle mass with the alterations in the inferior patellar pole, the tibial tubercle (DP-TT) distances, and T patella–patellar tendon (P-PT) angles were analyzed. Results: The mean age of all participants was 39.7±13.9. The mean follow-up was 40 months (range 16–64). The mean Kujala patellofemoral score was 73.3±11.8.