Türkiye'de vergi aflarının mükellefler üzerindeki etkileri: Sakarya ili örneği
Impacts on taxpayers of the tax amnesty in Turkey: Sakarya province example
  1. Tez No: 650998
  2. Yazar: PELİN NUR BEKEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN BEŞEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Vergi gelirlerleri kamu gelirlerinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Ancak vergi sistemindeki aksaklıklar ve hükümetlerin vergiye ilişkin tutumlarındaki etkinliksizliği mükelleflerin vergiye uyumlarını bozmakta ve devletin temel gelir kaynaklarından birinden yeterince yararlanamamasına sebep olmaktadır. Bu sebeple gelirlerini artırmak isteyen hükümetler vergi aflarına başvurmaktadırlar. Vergi afları kısa sürede hızlı bir şekilde vergi gelirlerini artırması ve yargının ve kurumların yükünü azaltması gibi sebeplerle tercih edilmekle birlikte alacakların ve cezaların bir kısmından vazgeçilmesi, vergi uyumunu ve vergi bilincini azaltması ve vergi sistemine olan güvenin azalması gibi sonuçlar da doğurmaktadır. Bu çalışma Türkiye'de Sakarya ilini baz alarak, vergi aflarının vergi mükellefler üzerindeki etkisi olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, 353 denekten elde edilen veriler dikkate alınmıştır. Araştırmanın güvenilirliği Cronbach Alfa Katsayısı yöntemi ile test edilmiştir. Ölçeklerin geçerliliği için ise Faktör analizi yöntemi kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenilirlik ve geçerlilikleri belirlendikten sonra araştırma hipotezleri T testi ve Anova testi aracılığıyla doğrulanmıştır. Buna göre mükellefler vergi aflarının gerekliliği konusuna orta düzeyde katılırlarken, vergi affının politik nedenlerle çıkarıldığına yüksek düzeyde katılmaktadırlar. Buna ek olarak mükellefler vergi aflarının vergi kaçıranların ödüllendirilmesi olduğuna ve tekrar af çıkmasının bekleneceğine ilişkin katılımları da yüksek gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Tax revenues constitute a large part of public revenues. However, failures in the tax system and inefficiencies in the attitudes of the governments regarding the tax distort taxpayers' tax compliance and cause the state to not benefit from one of the main sources of income. For this reason, governments who want to increase their income apply to tax amnesties. Tax amnesties are preferred since they increase tax revenues in a short time and reduce the burden of the judiciary and corporations, but also give up some of the receivables and fines, decrease the tax compliance and tax awareness and decrease the trust in the tax system. In this study, based on the province of Sakarya in Turkey, the taxpayers of the tax amnesty aims to explore whether the effect on psychology. In this study, data obtained from 353 subject were taken into consideration. The reliability of the study was tested with the Cronbach Alpha Coefficient method. The factor analysis method was used for the validity of the scales. After determining the reliability and validity of the scales, the research hypotheses were confirmed by the T-test and ANOVA test. Accordingly, while taxpayers agree on the necessity of tax amnesties, they agree at a high level that tax amnesty is issued for political reasons. Also, taxpayers' participation in tax amnesties has been high in that they are rewarding tax evaders and expecting amnesty again.