Tarihsel süreçteki iç göçlerin belediyelere etkisi: Ağrı örneği
The effect of domestic migration on municipalities in historical process: An example of Ağrı
  1. Tez No: 650999
  2. Yazar: METİN KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL CALAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın temel konusu, iç göçler, iç göçlerin belediyelere ve özellikle Ağrı Belediyesi'ne etkisi ile mevcut Belediyeler Kanunu 'dur. Betimleyici araştırmanın yapıldığı çalışmada bu iç göçlerin belediye bütçelerine etkisi ile bu hususlarda tespit edilen sorunlar ve çözüm yolları kaynaklar temelinde incelenmiştir. Bu tezde Ağrı Belediyesi sorumluluk alanında yarı yapılandırılmış mülakat sistemiyle varılan bulgulardan bilimsel çıkarımlarda bulunulmuştur. Çalışmanın temel amacı iç göçlerin neden ve sonuçlarını saptayarak bu iç göçlerin belediyelere olan etki boyutunu belirlemek ve çözüm önerilerinde bulunmaktır. Türkiye'de 30 büyükşehirde 63.669.493 kişi yaşarken, il dışına göç veren diğer 51 kentte sadece 19.835.493 kişi yaşamaktadır. Benzeri şekilde Türkiye'de Ağrı nüfusuna kayıtlı toplam 1.159.141 kişi iken, Ağrı'da resmi olarak ikamet eden insan sayısı yalnızca 536.199 kişidir. Bu veriler, şehirlerden büyükşehirlere doğru yaşanan en çarpıcı iç göç verileridir ve elbette bu veriler Türk belediyeciliğini de etkilemiş bulunmaktadır. Yanı sıra iç göçlerle göç veren kentin beyin göçü(bilgi göçü), sermaye göçü ve emek göçü de yaşandığından, kentte sanayi unsurları birleşememekte ve kentte sanayileşme ile ilerleme olamamaktadır. Diğer taraftan İller Bankası ile ilgili Kanun gereği, kent nüfuslarıyla belediye bütçeleri arasında doğru orantılı bir ilişki olduğundan ve bu ilişki uyarınca nüfusu göçlerle azalan kentin İller Bankası'ndan gelen belediye bütçesi de düşmektedir. Sonrasında azalan bütçe yüzünden belediyelerin alt yapı hizmet kapasitesi ve kalitesi de büyük oranda düşmektedir. İşte Ağrı Belediyesi de iç göç nedeniyle bu sorunları yaşayan belediyelerdendir. Bu nedenle özelde Ağrı'da, genelde ise dışa göç veren 51 ilde üretim ve istihdama yönelik yatırımlar yapılarak iç göçlerin makul bir düzeye indirilmesi önerilmektedir. İller Bankası ile alakalı yasanın değiştirilerek İller Bankası'nın nüfusu iç göçlerle azalan kent belediyelerine ya iki kat istihkak ayırması ya da nüfusa orantılı değil, kentin yüzölçümüne orantılı olarak bütçe tahakkuk ettirmesi düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is the existing Municipalities corporations law with the effect of internal migration or internal migration on municipalities and especially Ağrı Municipality. In this study that descriptive research is conducted, the effects of internal migration on municipal budgets and the problems and solutions found in these issues have been analyzed on the basis of resources. Once again in this thesis, scientific conclusions have been made an inference from the findings reached through the semi-structured interview system in the area of responsibility of Ağrı Municipality. The main purpose of the study is to determine the impact size of these migrations on the municipalities and to offer a solution by detecting the causes and consequences of internal migrations. While 63,669,493 people live in 30 metropolitan cities in Turkey, the only 19,835,493 people live in the other 51 cities that emigrate out of province. Similarly, while the total population of 1,159,149 people are registered with the population of Ağrı in Turkey, the number of people officially residing in Ağrı is only 536,199 people. These data are the most striking internal migration data from cities to metropolitan cities and certainly have affected Turkish municipalism as well. Additionally, because of the brain drain, capital migration, and labour migration of the city that migrates with internal migration, industrial elements cannot be bunched together in the city and the non-industrialized city lags behind in many respects. On the other hand, by operation of law of provincial bank, as there is a direct proportional relationship between city populations and municipal budgets, and according to this relationship, the municipal budget of provincial bank also decreases in the city, whose population decreases with immigration. Subsequently, due to the decreasing budget, the infrastructure service capacity and quality of the municipalities are also greatly reduced. That is why; Ağrı Municipality is one of the municipalities that have these problems for the same reasons. For this reason, internal migration should be reduced to a reasonable level by investing in production and employment particularly in Ağrı and in other 50 provinces that emigrant. On the other hand, by changing the law on provincial bank, it is recommended that the provincial bank should either allocate twice as much or accrue a budget in proportion to the population in the city municipalities, whose population decreases with internal migration.