Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı üzerine bir analiz
An analysis of the fair and balanced distribution oof tax burden
- Tez No: 651027
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YARDIMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türkiye'de vergi yükü, gündemi sürekli olarak meşgul eden bir kavram halini almıştır. Bu durumun temel sebebi vergi tanımının devlet açısından bakıldığında toplumsal ihtiyaçların karşılanması, bireysel açıdan bakıldığında ise gelirlerin bir kısmının zorunlu olarak kamuya aktarılması olarak tanımlanmasıdır. Bu noktada insanların vergi kavramını külfet olarak veya devlet harcamalarının karşılığı olarak görmesini sağlayan temel kavram ise vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımıdır. Bu çalışmanın amacı vergi yükü ve adaletinin gerçekte birçok değişkenden etkilenen bir kavram olduğunu ortaya koymak ve vergi adaletine etki eden unsurların vergi uygulayıcısı konumunda olan katılımcılar üzerinden değerlendirmesinin yapılmasıdır. Çalışma kapsamında öncelikle vergi adaleti kavramının ortaya koyulması hedeflenmiş vergi yüküne etki eden faktörlerin uygulamada nasıl olduğu, nelerin eksik yapıldığı ve nelerin yapılması gerektiği konularının ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda vergi adaletini etkileyen unsurlar üzerinden alanda uzman 18 kişi ile yarı yapılandırılmış mülakat görüşmeleri gerçekleştirilmiştir ve elde edilen sonuçlar nitel veri analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Vergi adaletini etkileyen unsurların Türkiye'de uygulanmakta olan vergi sistemindeki karşılıklarını, artılarını ve eksilerini ortaya koyabilmek amacı ile nitel veri analiz yöntemi kullanılarak sorunlar tespit edilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Sonuç olarak çalışma kapsamında, Türkiye'de vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı için mevzuat açısından kapsamlı bir literatüre sahip olunduğu ancak uygulamada istenilen sonuçların elde edilemediği ve uygulama noktasında ciddi sorunların var olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tax incidence is a term which comes to fore on Turkey's agenda. Main cause of it, concept of tax from aspect of state is defined as fulfilling public needs, from aspect of individual is defined as transfer of incomes to the public mandatorily. At this juncture distribution of the tax incidence fairly and equally is the basic concept which provides people to see the tax as a burden or as an exchange of government expenditures. Aim of this study is to demonstrate that the tax justice and tax incidince are the terms which are affected by many factors and to evaluate the factors which affect tax justice with the participants who are situated as tax practitioners. Within the scope of study, firstly the concept of tax justice is focused and the factors which affect tax incidince in practice, what is not done and what can be done are the issues which are aimed to explain. In that vein a semi-structured interview is done upon the factors which afftect tax justice with 18 experts and the conclusiones are analyzed by the qualitative data analysis method. Factors affecting the provision of tax fairness in the tax system applied in Turkey, the pros and cons with the aim to reveal the problems have been identified using qualitative data analysis methods and solutions are presented. Consequently, the scope of work, fair tax burden in Turkey and in the legislation for a balanced distribution while possessing a comprehensive literature, but in practice the desired can not be obtained the results and at the applications point is obtained where there are serious problems.