Invented spaces beyond legal arrangements: Living together with Syrian refugees and practices of neighborhood associations
Yasal düzenlemelerin ötesinde icat edilmiş alanlar: Suriyeli mültecilerle birlikte yaşamak ve mahalle derneklerinin pratikleri
- Tez No: 651091
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE EDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Mülteci entegrasyonu literatürü, çoğunlukla politika düzeyinde analizlere dayanan makro-düzeydeki entegrasyon göstergelerine odaklanma eğilimindedir. Öte yandan, mülteci entegrasyonunun güçlü bir toplumsal boyutu da vardır. Bu tez, her iki yaklaşımı birleştirerek, İstanbul'un Şişli ve Küçükçekmece ilçelerinde bulunan ve aslında kentsel dönüşüme karşı kurulmuş iki mahalle derneğinin faaliyetlerini inceleyerek, Suriyelilerin entegrasyonun yerel boyutlarına odaklanıyor. Bu derneklerin kurulma amaçları mültecilere destek olmaktan oldukça farklı olsa da yaşam alanlarında yaşayan Suriyelilere destek sağlıyorlar. Bu dernekler, kent hakkını talep ederek yukarıdan aşağıya bir kentsel dönüşüm modeline karşı çıkıyorlar ve dışlayıcı dönüşüm mekanizmalarını istikrarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Özellikle kendi yaşam alanlarında Suriyelilerle dayanışma pratikleri sergileyen mahalle dernekleri üzerine çalışma yürütmek, taban hareketlerinin Suriyeli mültecilerin entegrasyonundaki rollerini görebilmek açısından oldukça önemli olmakta. Söz konusu çalışmayla, toplumun önemli bir kısmı mültecilere karşı dışlayıcı bir duruş sergilerken, neden bazı bölgelerde yerel halkın Suriyelilerle dayanışma ilişkisi içerisine girdiğine yanıtlar arıyorum. Söz konusu derneklerin faaliyetleri aynı zamanda, devletin geçici koruma ile bugüne kadar gerçekleştirdiği yasal düzenlemelerdeki eksiklikleri hafifletme potansiyeline de sahip olmakta.
Özet (Çeviri)
Refugee incorporation literature tends to concentrate on macro-level indicators of incorporation that is mostly drawn on policy level analysis. On the other hand, refugee incorporation also has a strong societal connotation. Through merging both approaches, this thesis focuses on the local dimensions of Syrians' incorporation process via examining the activities of two neighborhood associations located in the districts of Şişli and Küçükçekmece, in İstanbul, which are, indeed, established against urban transformation. Although the aims of these two associations are quite different than acting within the refugee field, both also provide support for Syrians living in their living space. These associations oppose a top-down model of urban transformation process by demanding their rights to the city, and they try to destabilize exclusionary transformation mechanisms. I find it worth focusing on neighborhood associations that come from a perspective of establishing solidarity relations with Syrians in their own living spaces and to analyze the role of grassroots movements in the incorporation process of Syrian refugees. With this thesis, I address the question of why the native communities in some localities act in solidarity with Syrians, while a significant part of the society is taking an exclusionary stance against refugees. The activities of these associations have the potential to alleviate the deficiencies in the legal regulations the state has implemented so far.