A logistics-oriented supply chain design for reducing product waste: A framework for food supply chain
Ürün kayıplarının azaltılmasına yönelik lojistik yönlü tedarik zinciri tasarımı: Gıda tedarik zincirleri için bir çerçeve
- Tez No: 651090
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Gıda kaybı, gıda tedarik zincirinde önemli bir sorun olmakla birlikte çevre, ekonomi ve toplum üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır. Bu olumsuz etkilerin yanı sıra, gıda kaybı, gıda güvenliğinin sağlanmasındaki temel problemlerin başında gelmektedir. Bu nedenle, gıda tedarik zincirlerinde gıda kaybını azaltmak önem arz etmektedir. Bu amaçla, bu tez lojistik bakış açısıyla gıda tedarik zincirlerinde gıda güvenliğini artırmak için gıda kaybını azaltmaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Gıda kaybı, yukarı ve orta akım gıda tedarik zincirinde meydana gelir, ancak özellikle hangi paydaşların gıda kaybıyla uğraştığı veya başka bir deyişle, gıda kaybıyla uğraşırken hangi paydaşların daha fazla öne çıktığı açık değildir. Bu nedenle, gıda kaybıyla mücadele ederken daha fazla öne çıkan paydaşları belirlemek ve sınıflandırmak önem arz etmektedir. Ek olarak, gıda kaybının üstesinden gelebilmek için, gıda kaybını tetikleyen faktörleri belirlemekte önem arz etmektedir. Ayrıca gıda kaybına neden olan faktörler belirledikten sonra, gıda kaybını azaltmak için atık miktarı üzerinde daha yüksek etkiye sahip olan gıda kaybı faktörlerini sıralamak kayıp olan miktarı azaltmak için önem taşımaktadır. Bu amaçları gerçekleştirmek için bu çalışmada hem nitel hem de nicel yöntemler kullanılmıştır. Paydaşları belirlemek ve sınıflandırmak için sistematik literatür taraması, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve paydaş analizi uygulanmıştır. Ayrıca, gıda kaybı etkenlerini belirlemek ve sınıflandırmak için sistematik literatür taraması ve yarı yapılandırılmış görüşmeler uygulanmıştır. Kayıp miktarı üzerinde daha yüksek etkiye sahip olan gıda kaybı faktörlerini sıralamak için ise analitik hiyerarşi süreci uygulanmıştır. Sonuçlar, tüm üst ve orta akım tedarik zinciri paydaşlarının gıda kaybına benzer yoğunlukta maruz kalmadığını göstermektedir. Bunun yanı sıra her bir gıda tedarik zinciri için farklı faktör ve alt faktörlerin gıda kaybına yol açtığı tespit edilmiştir. Katı ve sıvı yağ tedarik zincirinde 3 ana faktör ve 11 alt faktör gıda kaybına yol açtığı tespit edilmiştir. Süt ve süt ürünleri tedarik zincirinde 3 ana faktör ve 11 alt faktör gıda kaybına yol açtığı tespit edilmiştir. Et ve kümes hayvanları tedarik zincirinde 4 ana faktör ve 13 alt faktörün gıda kaybına sebep olabileceği belirlenmiştir. Meyve ve sebze tedarik zincirinde 3 ana faktör ve 13 alt faktörün gıda kaybına yol açtığı tespit edilmiştir. Ayrıca her bir gıda türü için en çok kayba sebep olan alt faktöründe farklı olduğu tespit edilmiştir. Kalitatif ve kantitatif analiz sonuçlarına dayalı olarak hazırlanan bu çalışma akademisyenler, uygulayıcılar ve politika belirleyiciler için çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Food loss is a major problem in the food supply chain and it has negative impacts on the environment, economy and society. Besides these negative impacts, food loss is one of the main challenges for ensuring food security. Hence, it is important to diminish food loss in food supply chains. For this purpose, this thesis aims to investigate how food loss reduction can be achieved to enhance food security within the food supply chains with the logistics viewpoint. Food loss occurs throughout the upstream and midstream food supply chain, but it is not clear that specifically which stakeholders deal with food loss or in other words which stakeholders have more salience while dealing with the food loss. So, it is important to identify and classify stakeholders who have more salience while tackling food loss. In addition, to be able to tackle the food loss, it is important to identify food loss drivers. After identifying food loss drivers, it is important to rank food loss drivers which have a higher impact on the waste amount for reducing the overall food loss. To fulfil these objectives, both qualitative and quantitative methods were employed in this study. To identify and classify stakeholders, systematic literature review, semi-structured interviews and stakeholder analysis were employed. To identify and classify food loss drivers, systematic literature review and semi-structured interviews were employed. To rank the food loss drivers, which have a higher impact on the loss amount, the analytical hierarchy process was employed. The results indicate that not all upstream and midstream stakeholders deal with the food loss with similar intensity. In addition, it has been identified that different factors and sub-factors cause food loss for each food supply chain. It has been determined that 3 main factors and 11 sub-factors lead to food loss in the fats and oil supply chain; while 3 main factors and 11 sub-factors cause food loss in the milk and dairy supply chain. It has been determined that 4 main factors and 13 sub-factors can cause food loss in the meat and poultry supply chain; while 3 main factors and 13 sub-factors lead to food loss in the fruit and vegetable supply chain. Furthermore, another key result of this thesis reveals that different sub-factors cause the most loss for different food supply chains. The thesis, which is prepared on the basis of qualitative and quantitative analysis results, offers implications for academics, practitioners and policymakers.