Fusion of soft computing techniques in control applications
Esnek bilgi işlem tekniklerinin kontrol uygulamalarında bütünleşimi
- Tez No: 65111
- Danışmanlar: PROF. DR. M. OKYAY KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Boğaziçi Üniversitesi 'ne ait Mekatronik Laboratuvarının bünyesinde yer alan elektromekanik aksamın, laboratuvarın işlemsel kapasitesi ile bütünleştirilerek, gerek klasik gerekse gelişmiş denetim yordamlarının uygulanabilmesine müsait deneysel bir düzeneğin kurulmasıdır. Çalışmanın en az bu kadar önemli ve daha fazla akademik değeri olan diğer bir hedefini de doğrusal olmayan sistem denetiminde esnek bilgi işlem metodlarının incelenip, uygulanabileceği bir deney sisteminin kurulması ve bu sistem üzerinde deneyler yapılması oluşturmaktadır. Hem teorik hem de pratik uygulamaları içeren bu tezin pratiğe yönelik kısmını, bahsi geçen ve Deney Bahçesi adı verilen ortamda deney tasarımı ve buna uygun yazılımın geliştirmesi oluştururken, esnek bilgi işleme metodları kullanılarak tasarlanıp, Deney Bahçesinde uygulanan denetim yordamları da çalışmanın teorik yönünü oluşturmaktadır. Tez çalışmasının bir parçası olarak Deney Bahçesi için geliştirilen yazılımlar iki ana gruba ayrılabilir. Birinci grupta uygulamaya yönelik deneysel tasarımlar yer alırken, ikinci grupta ise gelişmiş denetim yordamlarını gerçeklemeye yönelik C dosyalan bulunmaktadır. Bu sayede, gerek benzetimler gerekse gerçek zamanda uygulamalar ile uyarlamalı ve uyarlamasız bulanık denetleyiciler üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Yazılımı esnasında tezin bulanık ve bulanık-sinirsel denetleyiciler için bir giriş teşkil edecek şekilde derlenmiş olması, tez çalışmasına öğretici bir vasıf da kazandırmaktadır. Bu sebepten ötürü, bulanık mantık ve bulanık-sinirsel denetleyicilerin, temel kavranılan mümkün olduğunca detaylı fakat bir o kadar da berrak ve takip edilebilir bir tarzda bölümler halinde işlenmiştir. Bu tezin bazı kısımları, Deney Bahçesini daha sonra kullanacak olanların düzeneği kullanırken zorluklarla karşılaşmasını engellemek amacı ile bir kullanım kılavuzu niteliği taşımaktadır. Tezin sonundaki ekler vasıtası ile de, elektromekanik aksam, yazılım ve donanım hakkında kullanıcıya açıklayıcı bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis work is the formation of an experimental garden, suitable for the demonstration of classical and advanced control concepts, by an integration of the computational capabilities and the electromechanical equipment that exist in the Mechatronics Laboratory of Boğaziçi University. An equally important and more scholarly objective has been to construct an experimental platform on which the use of soft computing methodologies in the control of nonlinear systems can be studied and experimented with and to actually carry out some experimental investigations in this respect. The thesis has both theoretical and experimental constituents, on the practical side it details the electromechanical construction of the X-Garden (stands for experimental Garden), the development of the software and the experimental designs, whereas the control algorithms designed and implemented using Soft Computing methodologies make up the theoretical side. The software support developed for the X-Garden as a part of this thesis work can be grouped into two. The first group constitutes the C codes written and the second one is on the experimental designs. Both adaptive and non-adaptive fuzzy controllers are studied both by simulations and by real-time implementations. The thesis carries a didactic objective too. It is intended to provide a first reading on fuzzy and fuzzy-neuro control. The fundamental concepts of fuzzy logic are and füzzy- neuro control are therefore explained in detail, in a clear and tractable manner. The thesis, in some parts, intentionally carries the style of a user's manual, this is to ensure that further users of the X-Garden will have no difficulty in experimenting on the platform constructed, being able to find clear explanations and instructions in this thesis and its appendices on the use of both the mechanical and the software environments.